Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
II-2/423/687/04
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/687/04
Data
2004.07.09



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Nieruchomości udostępnione nieodpłatnie


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
świadczenie nieodpłatne
ustanie


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy współwłaścicielka spółki z o. o. (pozostałymi wspólnikami są rodzice i brat) nieodpłatnie użycza Spółce lokal, którego jest właścicielką, powstaje z tego tytułu przychód po stronie Spółki i po stronie użyczającego?


Działając na podstawie art. 14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 17 czerwca 2004r. (wpływ 25 czerwca 2004r.) (bez znaku), tut. Organ Podatkowy uprzejmie informuje, iż:

  1. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - w kwestii nieodpłatnego korzystania przez Spółkę z o. o. z lokalu stanowiącego własność wspólnika, znajduje zastosowanie przepis art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Jego treść stanowi, iż za przychód uważa się m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, zaś ust.6 pkt 3 tego artykułu określa sposób ustalania wartości takiego świadczenia (jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu – w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu). Ww. ustawa z 15 lutego 1992r. nie przewiduje żadnych odstępstw w tym zakresie.
  2. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – w sytuacji nieodpłatnego udostępnienia lokalu Spółce z o. o., stanowiącego własność wspólnika tej Spółki, znajduje zastosowanie przepis art. 16 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie ma natomiast w tej sytuacji zastosowania przepis art. 16 ust. 2 cyt. ustawy, na podstawie którego nie stanowi przychodu równowartość czynszowa lokalu udostępnionego m.in. na potrzeby własne jego właściciela lub potrzeby członków rodziny. Udostępnienie bowiem lokalu osobie prawnej, bez względu na koligacje rodzinne wspólników nie mieści się w pojęciu „potrzeb własnych”. Przepisy prawa nie tylko podatkowego zdecydowanie rozgraniczają podmiotowość osób fizycznych i prawnych.

W przedstawionej zatem sytuacji – przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia powstanie u obu stron.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj