Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/423-37/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/423-37/04
Data
2004.07.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele społecznie użyteczne
cele statutowe
darowizna
przychód
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy skutków podatkowych związanych z wprowadzonym w życie programem ułatwiającym rodzicom zaopatrzenie w podręczniki w szkołach województwa lubelskiego.
Czy kwota darowizn otrzymana przez Forum Rodziców stanowi przychód podatkowy ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 08.06.2004 r. zapytanie (uzupełnione pismami z dnia 01.07.2004 i 06.07.2004 r.) - informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy skutków podatkowych związanych z wprowadzonym w życie programem ułatwiającym rodzicom zaopatrzenie w podręczniki w szkołach województwa lubelskiego.

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie m.in. przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Z pisma Stowarzyszenia wynika, że Forum Rodziców zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, posiada osobowość prawną. Celem Stowarzyszenia jest praca dla dobra dzieci i młodzieży oraz wspieranie rodziców, grona pedagogicznego i uczniów w ich działaniach edukacyjnych i wychowawczych.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Forum Rodziców w oparciu o udzielone pełnomocnictwo do występowania w imieniu i na rzecz Rady Rodziców przeprowadza ustalenia i negocjacje, na skutek których do szkoły docierają podręczniki. Faktura za podręczniki sporządzona przez wydawnictwo, wystawiona jest na Radę Rodziców. Rodzice płacą za podręczniki po katalogowej cenie detalicznej wydawnictwa. Faktura zaś zawiera 10-15 % rabatu, który rodzice przekazują do dyspozycji Rady Rodziców. Z tych środków 3-5 % wartości faktury Rada Rodziców przekazuje w formie darowizny na cele statutowe Forum Rodziców.

W opinii organu na podstawie przedmiotowego pisma nie można jednoznacznie stwierdzić na jakich zasadach odbywa się rozprowadzanie podręczników w Szkołach przez Radę Rodziców.

A zatem nie można również jednoznacznie zakwalifikować przychodów uzyskiwanych przez Radę Rodziców do konkretnego źródła przychodów określonego w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W zakresie skutków podatkowych z tytułu wykonywania czynności związanych z rozprowadzaniem podręczników w szkołach przez poszczególne Rady Rodziców – każda z nich winna zwrócić się na piśmie o interpretację do urzędów skarbowych właściwych miejscowo.

Natomiast odnośnie Forum Rady Rodziców, to kwota darowizn otrzymana przez Forum stanowi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy zwolnieniem objęte są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, oświatowo-wychowawcza (...).
Wolna od podatku jest ta część dochodów, która jest przeznaczona i bez względu na termin wydatkowana na w/w cele. Jeżeli Forum realizuje cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 i z jej statutu wynika możliwość prowadzenia działalności gospodarczej to wypracowany dochód korzysta ze zwolnienia pod warunkiem przeznaczenia go na cele statutowe.

Zwolnienie przedmiotowe nie oznacza, że na podatniku nie ciąży obowiązek prowadzenia rzetelnie, bezbłędnie i bieżąco ksiąg rachunkowych (ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) czy konieczności składania deklaracji. Wynika z niego tylko, że w danym zakresie nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

Natomiast, jeżeli podatnik chce skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji, które dotyczy podatników wymienionych w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1c i 1f winien złożyć właściwemu urzędowi skarbowemu pisemne oświadczenie. Zwolnienie od obowiązku składania deklaracji obowiązuje od dnia złożenia oświadczenia. Mimo takiego zwolnienia na podatniku ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania i zeznania na wzorze CIT-8.

Odpowiedzi na zapytanie udzielono wg stanu na dzień 26.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj