Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1360/2004/ADB
z 18 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1360/2004/ADB
Data
2004.06.18



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy przy zaprzestaniu działalności


Słowa kluczowe
firma jednoosobowa
kontynuacja działalności
likwidacja spółki
opodatkowanie
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Z przedmiotowego pisma podatnika wynika, że od roku 1982 prowadził on działalność w formie spółki cywilnej. W marcu 2004r zmarł jeden ze wspólników spółki, został dokonany remanent likwidacyjny, uwzględniony w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2004r.
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy podatek wynikający z remanentu powinien zostać rozliczony, z uwagi na fakt, że podatnik jako firma jednoosobowa kontynuuje działalność spółki cywilnej (przejął zobowiązania i należności)?


Zgodnie z przepisem zawartym w art.6a ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993r Nr 11 poz.50 z późn.zm.) - opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej lub zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (...).
W takim przypadku podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury” (...), co wynika z art.6a ust.5 powyższej ustawy.

Zgodnie natomiast z art.5 ust.1 powyższej ustawy – podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne (...).

Mając na uwadze powyższe przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola informuje, że w związku ze śmiercią jednego ze wspólników spółki cywilnej, co spowodowało jej likwidację – sporządzenie remanentu likwidacyjnego oraz jego rozliczenie w deklaracji VAT-7 jest prawidłowe i zgodne z przepisami prawa podatkowego.
Śmierć jednego ze wspólników spółki cywilnej - jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej powoduje, że firma przestaje istnieć, a więc nie wykonuje czynności podlegających opodatkowaniu, przestaje być podatnikiem podatku od towarów i usług, zostaje wykreślona z ewidencji podatników, zgodnie z art.9 ww. ustawy.
Podatnikiem podatku od towarów i usług w przedmiotowej sprawie jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Jest ona nowym podmiotem, nowym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym swój odrębny numer identyfikacji podatkowej.
Sytuacji tej nie zmienia fakt, że podatnik jako firma jednoosobowa przejął zobowiązania i należności spółki i prowadzi działalność w tym samych zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj