Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PD III/415-67/04
z 18 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III/415-67/04
Data
2004.06.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
dokumentowanie wydatków
odliczenie od dochodu
rehabilitacja niepełnosprawnych
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy podatnicy będący osobami niepełnosprawnymi lub mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne posiadające stosowne orzeczenie o niepełnosprawności, mogą w ramach odliczeń na cele rehabilitacyjne, odliczyć od dochodu za 2004 r. kwoty wynikające z częściowej odpłatności za zabiegi rehabilitacyjne prowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych XXX w ramach prowadzonej przez stwarzyszenie Świetlicy Terapeutycznej i na organizowanych przez świetlicę obozach terapeutycznych oraz dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej?


Zgodnie z obowiązującym od dnia 01.01.2004 r. brzmieniem art. 26 ust. 7a pkt 5), pkt 6), pkt 11) ustawy, za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się między innymi wydatki poniesione na:

a) odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym (do końca 2003 r. – odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjno – uprawniającym), b) odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo – leczniczych i pielęgnacyjno – opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne (przed 1 stycznia 2004 r. odpłatność za zabiegi rehabilitacyjno – usprawniające), c) kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia (ograniczenie wieku zostało dodane z dniem 1 stycznia 2004 r.).Z dniem 1 stycznia 2004 r. zmieniono przepis art. 26 ust. 7e określający zakres podmiotowy ulgi. Zgodnie z aktualnym brzmieniem tego przepisu, prawo do odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne ma również podatnik, na którego utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione oraz obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka (teściowie), rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowie – jeżeli w roku podatkowym 2004 dochody tych niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9120 zł.

Reasumując:

Jeżeli osoby niepełnosprawne lub podatnicy, na utrzymaniu których są osoby niepełnosprawne (krąg tych osób został wskazany w wyżej powołanym art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym) ponoszą wydatki z tytułu odpłatności za zabiegi rehabilitacyjne prowadzone przez Świetlicę Terapeutyczą, podczas obozów terapeutycznych oraz przez Warsztat Terapii Zajęciowej, przez kompetentną do prowadzenia rehabilitacji osób niepełnosprawnych kadrę Stowarzyszenia to wydatki na zabiegi rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wysokość tych wydatków poniesionych na cele określone w ust. 7a pkt 5), pkt 6), pkt 11) ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 26 ust. 7b ustawy, poniesione wydatki podlegają odliczeniu od dochodu pod warunkiem, że nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek innej formie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj