Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
IV/443/41/04/I
z 31 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443/41/04/I
Data
2004.05.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
nabycie przedsiębiorstwa
podatek od towarów i usług
przedsiębiorstwa
sprzedaż przedsiębiorstwa
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy nabywaca zorganizowanego przedsiębiorstwa jest następcą prawnym w zakresie sukcesji prawa do odliczenia podatku naliczonego przenoszonego na następne okresy rozliczeniowe przez zbywcę, w przypadku gdy zbycie nastąpiło zgodnie z art 55 Kodeksu cywilnego?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 12.05.2004r. w przedmiocie uprawnień nabywcy przedsiębiorstwa w zakresie sukcesji prawa do odliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przenoszonej na następne okresy rozliczeniowe przez zbywcę w przypadku, gdy jego zbycie nastąpiło zgodnie z art. 55 Kodeksu cywilnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż prawa i obowiązki m.in. następców prawnych w zakresie podatków regulują przepisy § 93-106 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 94 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa przepisy art. 93 § 1, art. 93d i art. 93e, z zastrzeżeniem art. 95, stosuje się również do nabywców przedsiębiorstw państwowych oraz spółek, które na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabyły te przedsiębiorstwa. Jak wynika z powyższego zakres podmiotowy sukcesji podatkowej unormowanej w art. 94 Ordynacji podatkowej obejmuje podmioty nabywające przedsiębiorstwa państwowe oraz spółki, które nabyły lub przejęły te przedsiębiorstwa. Stają się one następcami prawnymi przedsiębiorstw państwowych przejętych w oparciu o przepisy ustawy z 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561). W świetle powyższego należy stwierdzić, iż zakres podmiotowy sukcesji podatkowej unormowanej w przepisach prawa podatkowego nie przewiduje sukcesji prawa do odliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przenoszonej na następne okresy rozliczeniowe przez zbywcę przedsiębiorstwa na jego nabywcę, w przypadku gdy przedmiotem zbycia nie jest przedsiębiorstwo państwowe bez względu na formę jego zbycia.

Uwzględniając powyższe oraz treść art. 3 ust. 1 pkt 1 obowiązującej w 2003r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) , zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, nabywca przedsiębiorstwa nie nabywa prawa do rozliczenia podatku naliczonego wykazywanego w deklaracji VAT-7 do dnia zbycia przedsiębiorstwa, oraz po dniu zbycia w przypadku gdy syndyk masy upadłości działał na rzecz nabywcy.

Ponadto w nawiązaniu do powołanego przez Stronę pisma tut. organu podatkowego Nr IX/7/UP/2004 z dnia 18.02.2004r. dot. zarzutów przeciwko planowi podziału funduszu masy upadłości, tut. organ podatkowy zauważa iż powoływane w nim treści w zakresie praw i obowiązków nabywcy przedsiębiorstwa wynikały wprost z zawartej przez Strony umowy sprzedaży przedsiębiorstwa w postaci aktu notarialnego i nie stanowiły informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielanej w trybie art. 14a cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj