Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB-3/005-1-82/04
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB-3/005-1-82/04
Data
2004.03.26



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
modernizacja
remonty
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Dotyczy odliczeń z tytułu poniesienia wydatków na wykończenie mieszkania.


Pismem z dnia 21 stycznia 2004 r. uzupełnionym pismem z dnia 30 stycznia 2004 r. zwróciła się Pani do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej odliczeń z tytułu poniesienia wydatków na wykończenie mieszkania.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany udzielonej Pani przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informacji z dnia 23 lutego 2004 r. w części dotyczącej odliczenia od podatku wydatków poniesionych na wykończenie lokalu mieszkalnego przed zasiedleniem.

Z treści Pani podania wynika, że zakupiła Pani mieszkanie w stanie niewykończonym i poniosła oraz nadal ponosi wydatki na jego wykończenie.

Według stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2002 r. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych brak jest podstaw do odliczenia ulgi w związku z wydatkami poniesionymi na wykończenie lokalu mieszkalnego przed zasiedleniem.

Taka możliwość istniała na gruncie przepisów ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r.

Poniesione wydatki można jednak odliczyć w ramach wydatków na remont i modernizację.

Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu (budynku) mieszkalnego.

Wynika to zarówno z literalnego brzmienia art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 147 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. jak i art. 27a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym od tego dnia.

Za tytuł prawny uważa się między innymi:

1)własność,

2)umowę użyczenia,

3)umowę najmu lub dzierżawy,

4)inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika, prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

W kwestii odliczenia płyty elektrycznej i piekarnika elektrycznego do zabudowy kuchennej odpowiedzi udzielono prawidłowo.

Jednocześnie anuluje się pismo Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 23 lutego 2003 r. Nr PD3.3-415-2-9/04.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj