Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDII/415-53/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-53/04
Data
2004.07.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
rozpoczęcie działalności gospodarczej



Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Ustawowy zwrot „wszelkie koszty” wskazuje na zamiar objęcia przez ustawodawcę kosztami uzyskania przychodów wydatków o bardzo różnorodnej naturze. Mogą to być zarówno wydatki bezpośrednio, jak i pośrednio prowadzące do celu, którym jest przychód. I tylko to kryterium przesądza o podatkowej kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodu. Umożliwia ono potrącanie wszystkich kosztów niezbędnych a ponoszonych przez podatnika w celu uzyskania przychodu.

W związku z powyższym, kosztem uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu (z wyjątkiem wymienionych w art.23 ustawy), w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody w przyszłości. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim , jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalnie poniesione w celu uzyskania przychodów w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów. Warto przy tym pamiętać, że ciężar dowodu – co do wykazania, że poniesienie wydatków bądź to miało wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź też mogło wpłynąć na tę wysokość- spoczywa na podatniku.

Mając na uwadze powyższe uregulowanie oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie – zdaniem tut. organu – poniesione przez Panią przed datą oficjalnego rozpoczęcia działalności gospodarczej udokumentowane wydatki – maja wpływ na osiągnięcie przychodów i ich wysokość, zatem będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Jednocześnie nadmienia się, iż stosownie do § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych (...) na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. Zatem zakup towarów handlowych dokonanych w dniu 09.06.2004 r. oraz wcześniej tj. przed złożeniem zawiadomienia o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (złożonym w dniu 14.06.2004 r.), należy objąć remanentem początkowym i wpisać do księgi przed dokonaniem w niej pierwszego wpisu dotyczącego uzyskania przychodu lub poniesienia wydatku. Pozostałe wydatki tj. zakup wyposażenia, koszty energii elektrycznej, gazowej, czynsz – należy zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów według daty ich poniesienia.

Wydatki zaś związane z zakupem pieca c.o. oraz wydatki adaptacyjne- stanowiące inwestycję w obcym środku trwałym – mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko pośrednio, po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych w formie odpisów amortyzacyjnych, na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto informuje się, iż tut. organ udzieli odpowiedzi w zakresie podatku VAT odrębnym pismem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj