Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PPDE/443-35/2004
z 2 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPDE/443-35/2004
Data
2004.09.02



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
przepisy przejściowe
stawki podatku
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska w sprawie wysokości podatku VAT przy realizacji inwestycji w roku 2004. Zadanie obejmuje budowę ulicy .............. w Biłgoraju w km 0+895 do km 1+400 (od istniejącej nawierzchni bitumicznej do ul. ...........). Naszym zdaniem budowa ulicy powinna być objęta podatkiem VAT 7 %. W stanie rzeczy istniejącym są to tereny o charakterze mieszkalnictwa jednorodzinnego wraz z zabudową jej towarzyszącą.


W odpowiedzi na pismo z dnia 26 lipca 2004 r. (data wpływu do organu podatkowego 28 lipca 2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art.14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926, ze zm.) wyjaśnia.

W przedmiotowym wniosku podatnik wniósł o wyjaśnienie stawki podatku VAT, jaką należy zastosować przy realizacji inwestycji obejmującej budowę ulicy Polnej (od istniejącej nawierzchni bitumicznej do ul. Tuwima) położonej w Biłgoraju. Do wniosku załączono pismo Burmistrza Miasta Biłgoraja z dnia 23 lipca 2004r., z którego wynika, że tereny na których usytuowana jest budowana ulica kwalifikowane są jako „tereny o charakterze mieszkalnictwa jednorodzinnego wraz z zabudową jej towarzyszącą. Jednocześnie Burmistrz Miasta podkreśla, że tereny te definiuje w oparciu o plan zagospodarowania przestrzennego, który utracił moc obowiązującą z dniem 31 grudnia 2003r. We wniosku podatnik wyraża przekonanie, że realizowana inwestycja winna być opodatkowana stawka podatku VAT w wysokości 7%.

W nawiązaniu do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić,że zgodnie z postanowieniami art.146 ust.1 pkt 2 lit. a) obniżona do wysokości 7 % stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym. Definicja infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu zawarta została w art.146 ust.3 – w punkcie 2) wymienione zostały : „urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę”

jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Przede wszystkim należy wskazać, że samo zdefiniowanie terenu według nie mającego mocy prawnej planu zagospodarowania przestrzennego nie jest w tym przypadku najistotniejsze. Jak wyżej podkreślono, powołane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, wyraźnie wskazują, iż dla celu ustalenia właściwej stawki podatku VAT przy realizacji inwestycji towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu istotne znaczenie ma związek tejże infrastruktury z budownictwem mieszkaniowym

w momencie jej realizacji.

Mając powyższe na uwadze, w przypadku gdy realizowana infrastruktura towarzysząca ma związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi, na podstawie posiadanych dokumentów, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i opodatkować realizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22 % dla pozostałej części, czyli wykorzystywanej dla cele przemysłowe jak i produkcji rolnej.

Ponadto należy wskazać, że roboty ogólnobudowlane związane z budową dróg kołowych o charakterze publicznym tj. gminnych, powiatowych itp. nie stanowią infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Drogi te nie powstają i nie istnieją w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj