Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423/504/MP/04
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423/504/MP/04
Data
2004.06.24



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
wykonanie usługi
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy do przychodów podatkowych danego miesiąca spółka powinna zaliczać otrzymane z góry od klientów zaliczki na dostarczenie w okresie 12 kolejnych miesięcy raportów o podmiotach gospodarczych-potencjalnych kontrahentach, mimo że usługa nie została jeszcze wykonana?


W odpowiedzi na wniosek z dnia 25.05.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 26.05.2004.) o wydanie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając w trybie art. 14a. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Jak wynika z przedmiotowego zapytania, Podatnik na zlecenie klientów sporządza raporty o podmiotach gospodarczych, które zawierają m. in.: sprawozdania finansowe, strukturę własności, posiadane nieruchomości, wielkość zatrudnienia. W ramach zawieranych z klientami „umów abonamentowych” klient z góry płaci za opracowanie np. dwudziestu raportów w ciągu jednego roku, co umożliwia klientowi uzyskanie niższej ceny za jeden raport. Za wykonanie tej usługi uznaje się dostarczenie przez Spółkę pełnej umówionej ilości raportów (odpowiednio dostarczenie części raportów uznaje się za częściowe wykonanie usługi) nie później niż w terminie określonym w umowie. Z chwilą wpływu należności na konto bankowe Podatnik wystawia fakturę. Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zaliczania do przychodów podatkowych ww. kwot stwierdzając, że wraz z dostarczeniem kolejnych raportów odpowiednia część zapłaconej z góry kwoty jest zaliczana do przychodów Podatnika jako należne wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług. Zdaniem Spółki, otrzymana z góry od klienta zaliczka nie jest dla Podatnika przychodem podatkowym w chwili jej otrzymania, lecz proporcjonalnie do przygotowanych raportów na zlecenie klienta.

Otrzymując wynagrodzenie przed wykonaniem wszystkich raportów i wykonując je etapami na zlecenie klienta – Podatnik otrzymuje zaliczkę. W świetle art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) – podobne wpłaty na poczet wykonania usług w następnych okresach sprawozdawczych – nie są przychodem podlegającym opodatkowaniu.

Tak więc w przedstawionym stanie faktycznym przychód w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy powstanie nie w momencie wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie wynagrodzenia (zaliczki), ale w momencie wykonania usługi proporcjonalnie do zrealizowanej części wynikającej ze zlecenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj