Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-52/04
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-52/04
Data
2004.06.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
stołówka szkolna
usługi noclegowe


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług: - wydawania posiłków w stołówce szkolnej uczniom, pracownikom szkoły i pozostałym osobom, - usług krótkotrwałego zakwaterowania w internacie - zakwaterowanie studentów, wycieczek, obozów, strażaków, policjantów, itp.,- odsetek bankowych na rachunku środków specjalnych.


W dniu 24 maja 2004 roku Jednostka złożyła do siedziby tutejszego organu wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług:

  • wydawania posiłków w stołówce szkolnej uczniom, pracownikom szkoły i pozostałym osobom,
  • usług krótkotrwałego zakwaterowania w internacie - zakwaterowanie studentów, wycieczek, obozów, strażaków, policjantów, itp.,
  • odsetek bankowych na rachunku środków specjalnych.

W przedmiotowym wniosku Jednostka wskazuje, iż w statucie szkoły jest zapis dotyczący działalności internatu, a jego pracownicy są etatowymi pracownikami szkoły. Wydawane posiłki dla uczniów liczone są po kosztach zakupu środków żywności.

Zdaniem Jednostki w w/w sytuacji wydawanie posiłków dla uczniów i pracowników szkoły oraz innych osób przebywających w internacie nie dotyczy kręgu odbiorców zewnętrznych, w związku z czym usługa ta traktowana jako działalność statutowa winna być zwolniona z naliczania podatku. Również usługi zakwaterowania osób nie związanych ze szkołą - zdaniem szkoły - należy traktować jako zwolnione (PKWiU 55.23.15). Zdaniem Jednostki także odsetki bankowe na rachunku środków specjalnych, jako związane z działalnością statutową szkoły, powinny być zwolnione z opodatkowania.

Działając w trybie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) udziela się informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku – zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy – wynosi 22 %.

Zarówno w treści w/w ustawy, jak i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97,poz. 970) ustawodawca przewidział inne niż podstawowa stawki podatku oraz zwolnienia od niego. I tak w myśl art. 43 ust. 1 pkt. 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 w/w załącznika wymienione są „Usługi w zakresie edukacji” sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 80.

W związku z pytaniami składanymi w powyższych sprawach przez szkoły tut. Organ pismem z dnia 24 maja 2004 roku wystąpił do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o dokonanie klasyfikacji statystycznej czynności wykonywanych przez szkoły polegających na sprzedaży posiłków w stołówce szkolnej na rzecz uczniów i pracowników szkoły oraz usług krótkotrwałego zakwaterowania (zakwaterowanie studentów i grup wycieczkowych).

Z otrzymanej w dniu 15 czerwca 2004 roku odpowiedzi wynika, iż prowadzenie stołówki przez personel szkoły dla uczniów i pracowników pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły należy klasyfikować w dziale PKWiU 80 „Usługi w zakresie edukacji”.

Natomiast w sytuacji gdy stołówkę prowadzi inny niż szkoła podmiot gospodarczy (np. gospodarstwo pomocnicze przy szkole) lub, kiedy posiłki przygotowywane są na odrębne zlecenie, usługi te mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 55.51.10-00.00 „Usługi stołówkowe”.

Mając na uwadze fakt, iż w przedstawionym przez szkołę stanie faktycznym brak jest informacji dotyczącej tego, kto prowadzi stołówkę, uwzględniając treść powyższej odpowiedzi należy stwierdzić, iż o ile stołówka prowadzona jest przez personel szkoły, to sprzedaż posiłków, jako usługa sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 80 – zgodnie z zapisem zawartym w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy od podatku od towarów i usług – podlega zwolnieniu od podatku, natomiast w przypadku gdy stołówkę prowadzi inny niż szkoła podmiot gospodarczy (w stosunku do posiłków wydawanych uczniom i pracownikom szkoły) oraz wówczas gdy posiłki przygotowywane są na odrębne zlecenie - podlegają one opodatkowaniu stawką 7 % na podstawie § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970)..

Co do opodatkowania usług krótkotrwałego zakwaterowania (zakwaterowanie studentów, wycieczek, obozów, strażaków, policjantów, itp ), to zgodnie z otrzymanym pismem z Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.23.13-00.00 „Usługi wynajmu pozostałych umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania” i zgodnie z poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu stawką 7%.

Rozpatrując kwestię opodatkowania odsetek bankowych na rachunku środków specjalnych, to należy zauważyć, iż zgodnie z zapisem powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W związku z tym, iż odsetki bankowe nie są odpłatną dostawą towarów, ani nie stanowią odpłatnego świadczenia usług, nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 24 maja 2004 roku i przepisy prawa obowiązujące w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj