Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423/575/04/PS
z 19 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423/575/04/PS
Data
2004.08.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odprawa pracownicza


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione przez podatnika z tytułu wydatków na dodatkowe odprawy dla zwalnianych pracowników będą stanowiły dla spółki koszt uzyskania przychodu?


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) na zapytanie podatnika z dnia 19.07.2004r. (data wpływu do tutejszego urzędu - 21.07.2004r.) informuje co następuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka XXX S.A. w ramach przeprowadzonej restrukturyzacji dokonała redukcji zatrudnienia ponosząc w związku z tym koszty z tytułu wypłat dla zwalnianych pracowników na które złożyły się koszty wynikające bezpośrednio z przepisów prawa pracy (wynagrodzenia związane z ustawowym okresem wypowiedzenia, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop itp.), jak również dodatkowe świadczenia – uzależnione od stażu pracy, wieku oraz oceny konkretnego pracownika - nie wynikające bezpośrednio z przepisów prawa pracy.

Warunki wypłaty tych dodatkowych świadczeń oraz ich wysokość określone zostały w indywidualnych porozumieniach zawieranych z poszczególnymi pracownikami w chwili rozwiązywania umów o pracę.

W związku z powyższym stanem faktycznym spółka zapytuje,

czy koszty poniesione z tytułu wydatków na dodatkowe odprawy dla zwalnianych pracowników będą stanowiły dla spółki koszt uzyskania przychodu?

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r. poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów uważa się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem, kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Treść art. 15 ust. 1 nie pozostawia wątpliwości co do tego, że zasadą jest iż podatnik może odliczyć od przychodów wszelkie koszty ich uzyskania, pod warunkiem, że będą one miały bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą a ich poniesienie może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu.

Przyznanie zwalnianym pracownikom dodatkowych świadczeń należy uznać niewątpliwie za działanie racjonalne związane z prowadzoną działalnością. Jeżeli więc racjonalizacja zatrudnienia ma charakter systemowy- to jak zauważa strona generalnie przyczyniać się może do dostosowania się firmy do zmieniających się warunków rynkowych co pozwala na uzyskiwanie przychodów.

Wypłacone więc odprawy zwalnianym pracownikom w wysokości wyższej niż przewidują przepisy prawa pracy – stanowić mogą koszty uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj