Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443/72/04
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443/72/04
Data
2004.08.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
deklaracja zbiorcza
faktura VAT
lokal użytkowy
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1) czy można odliczyć podatek VAT zapłacony przy zakupie nowego lokalu użytkowo-handlowego z przeznaczeniem na wynajem z faktury wystawionej na osobę fizyczną, która jest podatnikiem podatku VAT z tytułu usług transportowych ?
2) czy można wystawić faktury VAT wynajmującym w/w lokal użytkowo-handlowy ?
3) czy należy składać jedną deklarację VAT-7 (z działalności gospodarczej oraz z najmu lokalu) ?
4) jakie ewidencje należy prowadzić dla potrzeb podatku VAT z tytułu najmu lokalu ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 27.07.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
zapytania dotyczą:
1) czy można odliczyć podatek VAT zapłacony przy zakupie nowego lokalu użytkowo-handlowego z przeznaczeniem na wynajem z faktury wystawionej na osobę fizyczną, która jest podatnikiem podatku VAT z tytułu usług transportowych ?
2) czy można wystawić faktury VAT wynajmującym w/w lokal użytkowo-handlowy ?
3) czy należy składać jedną deklarację VAT-7 (z działalności gospodarczej oraz z najmu lokalu) ?
4) jakie ewidencje należy prowadzić dla potrzeb podatku VAT z tytułu najmu lokalu ?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy o VAT z działalnością gospodarczą mamy do czynienia również wówczas, gdy określona czynność – spełniająca kryterium dostawy towarów lub świadczenia usług – została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Działalność ta obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jeżeli zatem osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (usługi transportowe) i będąca czynnym podatnikiem kupuje lokal użytkowo-handlowy z przeznaczeniem na wynajem to również z tytułu najmu lokalu staje się czynnym podatnikiem VAT, gdyż obejmuje to czynność ciągłą dla celów zarobkowych.

Ad. 1) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Chodzi w tym przypadku o czynności opodatkowane VAT, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1, tzn. czynnościami tymi są m. in.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (w tym przypadku wynajem lokalu użytkowo-handlowego), a więc będzie przysługiwało prawo odliczenia VAT-u naliczonego w takiej części, w jakiej lokal będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną.

Ad. 2) W art. 106 ust. 1 w/w ustawy wskazano, że podatnicy, o których mowa w art. 15 – podatnicy VAT czynni, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności: dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W związku z tym jest Pan zobowiązany do wystawiania faktur VAT podatnikom VAT.

Ad. 3) Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym 1 deklarację podatkową za okresy miesięczne do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Niezależnie od ilości rodzajów prowadzonej działalności: transport, najem itp. dane podatkowe z tych działalności łącznie uwzględnia Pan w jednej deklaracji.

Ad. 4) W świetle art. 109 ust. 3 ustawy określono, że podatnicy (również wynajmujący lokale użytkowo-handlowe), z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 – dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Przepisy ustawy o VAT nie określają wzoru tych ewidencji. Istotnym jest, aby sporządzając deklaracje podatkowe mógł Pan przenieść dane liczbowe z tej ewidencji do deklaracji w kwotach zgodnych.

Ponadto informuję, że podmiot podlegający podatkowi VAT bez względu na liczbę rodzajów prowadzonej działalności: handel, najem, transport, sprzedaż rzeczy itp. stosuje przepisy VAT do wszystkich rodzajów tej działalności. Nie jest możliwym opodatkowanie tylko jednej, czy wybiórczo kilku z nich.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj