Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PM 436/18/04
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PM 436/18/04
Data
2004.07.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż majątku
sprzedaż rzeczy
zamiana


Pytanie podatnika
Czy umowa sprzedaży jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli wyłącznie nabywca jest podatnikiem VAT?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Podgórze działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137 poz. 926 ze zm.) - odpowiedzi na Pana pismo z dnia 11.05.2004 r. (data wpływu 03.06.2004 r.) wyjaśnia.

Zgodnie a treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 86 poz. 959 ze zm.) - podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają między innymiumowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy lub praw majątkowych.
Równocześnie na podstawie art. 2 pkt 4 cytowanej powyżej ustawy wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Z pisma wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje Pan od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej rzeczy spisując na tę okoliczność umowę kupna- sprzedaży.Do tego rodzaju umów nie ma zastosowania zwolnienie opisane w art. 2 pkt 4 w/w ustawy o PCC, gdyż z tytułu zawarcia umowy sprzedaży podatnikiem podatku od towarów i usług może być jedynie sprzedający a jak Pan sam podnosi, zbywcy nie są podatnikami podatku VAT. Dlatego też podatek od czynności cywilnoprawnych od tego rodzaju umów jest należny a Pana stanowisko powołane w piśmie z dnia 11.05.2004 r. - jest błędne.

Równocześnie wyjaśniamy, że zapis art. 2 pkt 4 ustawy o PCC , który budzi Pana wątpliwości tj. " ... jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub od niego zwolniona... " - dotyczy umów zamiany.Ponadto zauważamy, że jeżeli zakup towarów następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do przerobu lub sprzedaży - jest Pan płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PCC) i powiniem Pan prowadzić rejest podatku od czynności cywilnoprawnych, obliczyć, pobrać należny podatek i przesłać wraz z deklaracją PCC-2 właściwemu Urzędowi Skarbowemu w terminie do 7 dnia miesiąca za każdy ubiegły miesiąc, w którym podatek pobrano - zgodnie z par. 4, 6 rozp. Min Fin. z dn. 05.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych(Dz. U. z 2000 r. nr 108 poz. 1153 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj