Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423/500/MP/04
z 29 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423/500/MP/04
Data
2004.06.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
data zaliczenia
data zapłaty
dyskonto
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
nabycie wierzytelności
potrącalność kosztów


Pytanie podatnika
Czy spółka powinna rozpoznawać przychody z tytułu spłat wierzytelności nabytych na podstawie umowy cesji w momencie otrzymywania płatności poszczególnych rat, a koszty uzyskania przychodów będą stanowiły wydatki odpowiadające cenie nabycia poszczególnych rat?


W odpowiedzi na wniosek z dnia 24.05.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 26.05.2004.) o wydanie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełniony o znaki opłaty skarbowej w dniu 02.06.2004 r., Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając w trybie art. 14a. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Jak wynika z przedmiotowego zapytania, Podatnik zawiera z kontrahentem umowy cesji wierzytelności, na podstawie których nabywa wierzytelności o zapłatę w ratach ceny wynikającej z umów sprzedaży towarów i usług zawartych przez kontrahenta. Podatnik nabywa wierzytelność z dyskontem – po cenie niższej od nominalnej sumy wierzytelności. Wierzytelność spłacana jest Podatnikowi w ratach, zatem w dacie otrzymania płatności każdej raty Spółka uzyskuje spłatę zarówno części kwoty wierzytelności, jak i część dyskonta, które stanowi zysk Spółki.

Podatnik prosi o potwierdzenie prawidłowości zaliczania do przychodów kwot otrzymanych z tytułu spłaty wierzytelności nabytych na podstawie umowy cesji w momencie otrzymywania płatności poszczególnych rat, przy czym kosztem uzyskania przychodów jest wydatek odpowiadający cenie nabycia poszczególnych rat.

W przedmiotowym stanie faktycznym zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) momentem uznania za przychód dla celów podatku dochodowego jest data otrzymania raty, a wydatki poniesione na jej nabycie podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów z chwilą uzyskania przychodów z wierzytelności.

Zatem tutejszy organ podatkowy potwierdza stanowisko Podatnika, że w danym okresie rozliczeniowym przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi kwota otrzymana tytułem spłaty raty wierzytelności, natomiast kosztem uzyskania przychodu jest wydatek odpowiadający cenie nabycia danej raty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj