Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO-436/9/04/UM
z 6 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PMO-436/9/04/UM
Data
2004.07.06



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
obrót wierzytelnościami
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy cesja wierzytelności własnych zawarta pomiędzy podatnikami podatku VAT podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 01.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07.06.2004 r.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Spółki jest kwestia należnego podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy cesji wierzytelności.

Jak wynika z treści pisma Spółka X. zawiera umowę cesji własnych wierzytelności przenosząc na nabywcę wierzytelności zobowiązania spółki wobec jej dostawców, skutkiem czego nastąpi w tym zakresie zwolnienie z długu Spółki X. Jednocześnie obie strony zawierające umowę są podatnikami podatku od towarów i usług. Według przedstawionego stanowiska czynność taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.).

Zgodnie z art. 1 ust.1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży wierzytelności jako prawa majątkowe podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 1 %, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit. b. Jeżeli umowa o przeniesienie wierzytelności dokonana zostanie na podstawie przepisów art. 509 i następnych Kodeksu Cywilnego, regulujących przelew wierzytelności i przybierze postać którejkolwiek z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w szczególności umowy sprzedaży – to będzie rodzić obowiązek uiszczenia podatku. Jednocześnie stosownie do przepisu art. 2 pkt. 4 tej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niamającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. W świetle powyższego, przeniesienie praw do wierzytelności jako niematerialnych praw majątkowych jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt.1 w/w ustawy.

Wobec powyższego przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w przedmiotowym zakresie przepisy podatkowe, pozwalają stwierdzić, iż umowa cesji wierzytelności korzysta z wyłączenia z obowiązku podatkowego na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko podatnika w części dotyczącej należnego podatku od czynności cywilnoprawnych jest słuszne ponieważ nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych wobec spółki (podatnika VAT) zawierającej umowę przelewu wierzytelności (cesji) z innym podmiotem gospodarczym będącym podatnikiem podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj