Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/180/PDI/415/23/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/180/PDI/415/23/04
Data
2004.07.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
komputery
przyspieszona amortyzacja


Pytanie podatnika
Czy można podwyższyć stawkę amortyzacji komputera z 30% do 60% ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 02.07.2004 r. w sprawie możliwości podwyższenia stawki amortyzacji zespołu komputerowego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia:

Z treści pytania wynika, że wątpliwości podatnika budzi fakt, czy komputer stanowiący środek trwały firmy może być amortyzowany według przyspieszonej stawki amortyzacyjnej. Zagadnienia dotyczące amortyzacji zawarte są w art. 22a-22o ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Na podstawie art. 22h ust. 2 tej ustawy podatnicy dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i do 22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji i wybraną metodę stosują do pełnego zamortyzowania środka trwałego. Do amortyzacji zespołu komputerowego można zastosować jedną z dwóch metod amortyzacji: liniową lub degresywną.

Podstawową metodą jest metoda liniowa, która w myśl art. 22i ust. 1 polega na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od stałej podstawy przy zastosowaniu stawki amortyzacji wynikającej z wykazu stawek amortyzacyjnych. Odpisów tych dokonuje się zgodnie z art. 22h ust. 4 w równych ratach, co miesiąc, albo w równych ratach, co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.

Zgodnie z art. 22i ust. 2 pkt 3 podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych, stawki podwyższać dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0. Podatnicy mogą podwyższać stawki, bądź rezygnować z ich stosowania począwszy od miesiąca, następującego po miesiącu, gdy środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Z powyższego wynika, że środek trwały, który poddany jest szybkiemu postępowi technicznemu można amortyzować z zastosowaniem przyspieszonej amortyzacji tego środka według opisanej wyżej metody.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj