Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
PO I-415/12/2004
z 23 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO I-415/12/2004
Data
2004.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budynek gospodarczy
cel wydatku
definicja
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów
pozarolnicza działalność gospodarcza
remont środka trwałego
roboty budowlane
ulepszenie środka trwałego
wartość początkowa środka trwałego
wydatek


Pytanie podatnika
W wykonywanej działalności gospodarczej wykorzystuję budynek magazynowy zaliczony do środków trwałych. Przychody z tej działalności opodatkowane są na zasadach ogólnych. Obecnie w budynku tym zaistniała konieczność przeprowadzenia robót budowlanych. Roboty te będą polegały na wymianie drzwi drewnianych wraz z ościeżnicą, zamontowanych w latach siedemdziesiątych na nowe drzwi drewniane, lepiej niż obecne zabezpieczające wyposażenie przechowywane w pomieszczeniu biurowym. Zamierzam także zmienić, powstałe jeszcze w latach sześćdziesiątych pokrycie dachu, składające się obecnie z kilku zużytych, ciężkich i przeciekających warstw papy asfaltowej, na nowe pokrycie z jednej warstwy blachy ocynkowanej. W tej sytuacji mam pytanie, czy roboty budowlane związane z wymianą drzwi oraz roboty związane z wymianą pokrycia dachu są remontem i czy mogę wartość tych robót zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej?


Na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), po rozpatrzeniu złożonego przez Pana wniosku z dnia 4.08.2004 r. (data wpływu 11.08.2004 r.) uzupełnionego w dniu 19.08.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wymianę pokrycia dachowego i okien budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zamościu wyjaśnia:

1. Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w wykonywanej działalności gospodarczej wykorzystuje Pan budynek magazynowy zaliczony do środków trwałych. Przychody z tej działalności opodatkowane są na zasadach ogólnych. Obecnie w budynku tym zaistniała konieczność przeprowadzenia robót budowlanych. Roboty te będą polegały na wymianie drzwi drewnianych wraz z ościeżnicą, zamontowanych w latach siedemdziesiątych na nowe drzwi drewniane, lepiej niż obecne zabezpieczające wyposażenie przechowywane w pomieszczeniu biurowym. Zamierza Pan także zmienić, powstałe jeszcze w latach sześćdziesiątych pokrycie dachu, składające się obecnie z kilku zużytych ciężkich i przeciekających warstw papy asfaltowej, na nowe pokrycie z jednej warstwy blachy ocynkowanej. W Pana ocenie zarówno roboty budowlane związane z wymianą drzwi jak i roboty związane z wymianą pokrycia dachu są remontem i z tego powodu ma Pan prawo zaliczyć poniesione na ich wykonanie wydatki do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

2. Rozpatrując przedstawiony w Pana wniosku stan faktyczny z uwzględnieniem mających w nim zastosowanie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1, art. 22g ust. 17, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, jeżeli wydatki poniesione na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację powodują wzrost ich wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji remontu, dlatego w odniesieniu do remontu budynków należy stosować odpowiednią definicję sformułowaną w przepisach prawa budowlanego. Zgodnie z przepisami art. 3 pkt 6 i 8 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2003 r. Nr 207 poz. 2016 z późn. zm.), przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego (w tym budynku) w określonym miejscu, a także odbudowę (rekonstrukcję), rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Z kolei przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym (budynku) robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego (dla Pana jest to ten stan, który istniał przy przyjęciu przez Pana budynku do używania), a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się tu stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

3. Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wskazać należy iż wydatki poniesione przez Pana w związku z robotami budowlanymi, które zamierza Pan przeprowadzić w używanym budynku będą miały różny charakter. Z Pańskiego pisma wynika, że w momencie przyjęcia do używania w prowadzonej działalności gospodarczej dach budynku był pokryty papą. W tej sytuacji wymiana dotychczasowego pokrycia na nowe pokrycie z blachy ocynkowanej faktycznie oznaczać będzie modernizację części budynku prowadzącą do jego ulepszenia. W wyniku tego ulepszenia wydłużeniu (w stosunku do stanu wyjściowego z dnia przyjęcia budynku do używania) ulegnie okres użytkowania tej części budynku oraz obniżone zostaną koszty jego eksploatacji (niższe koszty wymaganej okresowo konserwacji). Z kolei wymiana drzwi z ościeżnicą na nowe będzie stanowiła remont w przypadku, gdy nowe drzwi zostaną zamontowane w ten sam sposób w istniejącym otworze drzwiowym, jak drzwi dotychczas używane. Jednakże w przypadku gdy przy wymianie drzwi zostaną zmienione czy to wymiary otworu drzwiowego, czy też kierunek otwierania zamontowanych w nim drzwi, to tak dokonana wymiana oznaczać będzie faktyczną przebudowę istniejącego dotychczas rozwiązania technicznego drzwi w stosunku do ich stanu pierwotnego. W tym przypadku przebudowa drzwi również będzie ulepszeniem części budynku.

4. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że w związku z poniesieniem wydatków dotyczących zamierzonych robót budowlanych w używanym budynku będzie Pan obowiązany zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te z wydatków, które dotyczą robót budowlanych o charakterze remontowym. Wydatki dotyczące innych robót (powodujące ulepszenie używanego budynku) będą natomiast stanowiły przesłankę do podwyższenia wartości początkowej środka trwałego.

5. Uwzględniając wskazane poprzednio okoliczności stwierdzić należy, że stanowisko zajęte przez Pana w tej sprawie w powołanym na wstępie wniosku nie jest w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Dotyczy to w szczególności Pańskiego stanowiska w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na wymianę pokrycia dachu z pokrycia papą na pokrycie z blachy ocynkowanej. Dotyczy też Pańskiego stanowiska w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na wymianę drzwi z ościeżnicą, jeżeli wymianie tej będzie towarzyszyć faktyczna przebudowa dotychczasowego rozwiązania technicznego drzwi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj