Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-40-2-GK/04
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-40-2-GK/04
Data
2004.08.02



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
import usług
podatek od towarów i usług
pomoc bezzwrotna
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik podpisał umowy z podatnikiem posiadającym siedzibę w Anglii, która przygotowuje dokumentacje przetargową zawiązaną z inwestycją finansowaną ze środków ISPA. Czy dojdzie do importu usług? Czy import będzie zwolniony z VAT? Jakie przepisy będą obowiązywały w tym zakresie po 30 kwietnia 2004 r.?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismami z dnia 27 kwietnia 2004 r. nr PIU/3119/1/2004, Urząd zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Gmina Opole realizuje projekt pod nazwą „Poprawa jakości wody w Opolu”. Realizacja projektu finansowana jest w 65% ze środków Unii Europejskiej, przyznanych w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA) na podstawie Memorandum Finansowego uzgodnionego pomiędzy Komisją Europejską a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 27 września 2002r., a w pozostałej części (35%) ze środków własnych gmin biorących udział w projekcie. W ramach realizacji projektu Gmina podpisała umowy z podatnikiem posiadającym siedzibę w Anglii oraz firmą francuską z siedzibą w Brukseli, którym zlecono opracowanie dokumentacji przetargowej. Pierwsza otrzymana faktura będzie fakturą zaliczkową opiewającą na 60% ceny.

Podatnik zadał następujące pytania:

  1. Czy w przedmiotowej sytuacji dojdzie do importu usług zwolnionego z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie § 67 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) - zwanym dalej rozporządzeniem z 22 marca 2002 r. - i czy zwolnienie będzie dotyczyło całości umów, czy też części finansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej,
  2. Jakie przepisy będą obowiązywać jeżeli Gmina otrzyma faktury od zagranicznego usługodawcy przed dniem 1 maja 2004 r., a jakie po dniu 30 kwietnia 2004 r.
  3. Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą z 11 marca 2004 r. - Gmina Opole jako strona zawartych umów z ww. firmami zagranicznymi będzie musiała zarejestrować się dla celów podatku od towarów i usług aby uzyskać unijny numer identyfikacji.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Ad. 1

Zgodnie z powołanym § 67 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. zwalnia się od podatku od towarów i usług import usług za środki finansowe z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, określone w § 15 ust. 3-5. Minister Finansów w powołanym rozporządzeniu nie zdefiniował pojęcia „importu usług”, dlatego też należy skorzystać z ustawowej definicji zawartej w art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), który stanowi, iż ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej. Pismo Urzędu nie zawiera informacji czy przedmiotowe usługi zostaną wykonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem w przypadku gdy usługi zostaną wykonane przez osobę niebędącą podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy, poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie dojdzie do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem o d towarów i usług.

W przypadku gdy usługi zostaną wykonane na terytorium kraju, a świadczący usługę nie będzie zarejestrowanym podatnikiem podatku do towarów i usług na terenie kraju, dojdzie do importu usług, który - zgodnie z art. 2 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. - jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Natomiast na podstawie § 67 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. import tych usług będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (do dnia 1 maja 2004 r.)

Ad. 2

W zakresie przepisów obowiązujących przed dniem 1 maja 2004 r. stanowisko tut. organu przedstawiono powyżej.

W zakresie przepisów obowiązujących po dniu 30 kwietnia 2004 r. informuje się, iżzgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Powyższe powoduje, iż przedmiotowe usługi będą opodatkowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bowiem są związane z nieruchomościami ( ujęciem wody, pompowniami i zbiornikami wyrównawczymi, stacjami pomp itp.) zlokalizowanymi na terenie Polski.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 2. ww. ustawy przepisów powyższego ust. 1 pkt nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie.
Z uwagi na powyższy stan prawny dla określenia podatnika będącego zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia lub nabycia usług niezbędnym jest ustalenie czy usługodawca (francuski lub belgijski) rozliczył podatek należny z tytułu świadczenia tych usług na terytorium kraju. W przypadku rozliczenia przez usługodawcę podatku, Gmina nie będzie zobowiązana do opodatkowania tych usług, w przeciwnym wypadku Gmina będzie zobowiązana do rozliczenia podatku od nabycia tych usług.

W przypadku gdy Gmina będzie podatnikiem z tytułu importu usług zastosowanie będą miały przepisy Rozdziału 5 „Usługi, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 0 %, oraz warunki stosowania obniżonej stawki” rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) – zwanego dalej rozporządzeniem, a w szczególności § 6 ust. 1, który stanowi, iż stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 i 2 oraz w art. 146 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy obniża się do wysokości 0 % przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników oraz imporcie usług, nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

W tym miejscu zaznaczyć należy, że w przypadku Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA) istotne dla zastosowania zerowej stawki VAT jest, aby kontrakt wykonawczy został zawarty przed 1 maja 2004 r. W innym przypadku import takiej usługi podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla danej usługi świadczonej na terytorium kraju a Gminie przysługuje zwrot podatku na zasadach określonych w Rozdziale 12 ww. rozporządzenia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia w przypadku świadczenia i importu usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, i w części z innych środków finansowych, przepis ust. 1 stosuje się wyłącznie do tej części wartości usługi, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Prawo do stosowania obniżonej do wysokości 0% stawki podatku od towarów i usług przysługuje, po spełnieniu wszystkich warunków o których stanowi § 6 rozporządzenia.

Ad. 3.

Gmina nie będzie zobowiązana do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT RUE o zamiarze nabycia przedmiotowych usług. Zgodnie z art. 97 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. obowiązek taki ciąży na podatnikach, o których mowa w art. 15, podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy nabywając usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług. Natomiast przedmiotowe usługi nie są wymienione w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj