Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-83-2-GK/04
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-83-2-GK/04
Data
2004.08.09



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
opodatkowanie zaliczek
podatek od towarów i usług
rolnik ryczałtowy
zwiększenie podatku naliczonego


Pytanie podatnika
Spółka przekazuje rolnikowi ryczałtowemu zaliczki na poczet dostawy towarów. Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności potwierdzenia czynności przekazania zaliczki fakturą VAT oraz możliwości dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wykazanego w tych fakturach.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 28 maja 2004 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przypadku, gdy Spółka przekazuje rolnikowi ryczałtowemu zaliczki na poczet dostawy towarów.

Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności potwierdzenia czynności przekazania zaliczki fakturą VAT oraz możliwości dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wykazanego w tych fakturach.

W opinii Podatnika, nie ma obowiązku dokumentowania przedmiotowej czynności fakturą VAT, jak również nie powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Stanowisko Jednostki zasługuje na aprobatę.

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Z powyższego wynika, iż obowiązek wystawienia faktury VAT w przypadku dostawy towaru przez rolnika ryczałtowego został przerzucony na nabywcę produktów rolnych. Fakt, iż w przypadku przedmiotowych transakcji dochodzi do wystawienia faktury VAT, nie jest równoznaczny z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie rolnika ryczałtowego, gdyż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy jest on zwolniony z opodatkowania VAT. Przepis ten stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Zatem w opisanej sytuacji nie będzie miał zastosowania przepis art. 19 ust. 11 ustawy, który stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zatem - jak słusznie twierdzi Jednostka - w przypadku, gdy przed dokonanie dostawy produktów rolnych przekazano rolnikowi ryczałtowanemu zaliczkę, nie powstanie obowiązek podatkowy, a czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą VAT.

Z uwagi na fakt, iż w opisanej sytuacji nie powstanie obowiązek podatkowy, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1b ustawy Spółka nie nabędzie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w przypadku gdy zostanie wystawiona takowa faktura VAT. Zgodnie bowiem z powołanym art. 86 ust. 2 pkt 1 lit b) ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Również z uwagi na to, że Spółka nie jest otrzymującym lecz wystawiającym dla rolnika fakturę (potwierdzającą zaliczkę) nie będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT.

Reasumując powyższe wywody Spółka, w opisanym stanie faktycznym, nie powinna wystawiać faktury VAT, jak również nie nabędzie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj