Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łowiczu
US.III.PP.443/35/04
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.PP.443/35/04
Data
2004.08.31



Autor
Urząd Skarbowy w Łowiczu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
obiekt
stawki podatku
usługi porządkowe


Pytanie podatnika
W jakim państwie i który z podmiotów, usługodawca czy usługobiorca, jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu wykonania usługi sprzątania i czyszczenia w obiektach położonych na terenie Niemiec ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 21.07.2004r. (uzupełnione w dniu 20.08.2004r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje:

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi-miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku ww. miejsc, za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce stałego zamieszkania.

Od tej ogólnej zasady regulującej miejsce powstania obowiązku podatkowego jest w ustawie o podatku od towarów i usług szereg odstępstw, w zależności od rodzaju wykonywanej usługi. W myśl art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami, usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości.

Zgodnie z powyższym kryterium dla usługi sprzątania i czyszczenia obiektów wykonywanej przez podatnika na nieruchomościach położonych w Niemczech miejscem świadczenia dla tych usług jest miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, iż usługi będą podlegać opodatkowaniu tam, gdzie znajduje się nieruchomość, której dotyczą ww. usługi sprzątania i czyszczenia tzn. w Niemczech.

Reasumując, zlecone, przez niemieckich kontrahentów – podatników od wartości dodanej – usługi sprzątania, na nieruchomości położonej na terenie Niemiec opodatkowane winny być w kraju lokalizacji nieruchomości. W przypadku tych usług przepisy VI Dyrektywy nie wskazują jednoznacznie, kto jest zobowiązany do zapłaty podatku, usługobiorca czy też usługodawca. Nie wszystkie państwa UE mają jednakowe uregulowania prawne w tym zakresie, oznacza to że zanim przystąpi Pan do realizacji kontraktu winien zapoznać się z prawodawstwem w zakresie VAT w Niemczech i w razie konieczności zarejestrować się w tym kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj