Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USIV/II/443-119/04
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/II/443-119/04
Data
2004.08.31



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
faktura VAT
nabycie od podmiotu zagranicznego
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Obowiązk podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.


Odpowiadając na zapytanie z dnia 04.08.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.08.2004 r.), dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje.

W piśmie z dnia 04.08.2004 r. stoi Pani na stanowisku, że art. 20 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie daje podstaw do uznania za datę powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów momentu wystawienia przez podatnika podatku od wartości dodanej faktury dokumentującej tę transakcję. Jednocześnie ma Pani wątpliwości, w jakich okolicznościach obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych w art. 20 ust. 5 ww. ustawy.

Stanowisko zawarte w Pani piśmie jest błędne.

Na podstawie art. 20 ust. 5 cyt. ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Z dalszej treści ust. 5 wynika, że jest to ogólna zasada mająca zastosowanie w przypadku, gdy nie zachodzą okoliczności określone w ust. 6-9.

Stosownie do ust. 6 w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5 podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Uwzględniając, sformułowaną w art. 2 pkt 11 cytowanej ustawy, definicję podatku od wartości dodanej, zgodnie z którą jest to podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą - przez podatnika podatku od wartości dodanej należy analogicznie rozumieć podatnika podatku VAT rozliczającego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a w przedmiotowym przypadku dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Jak słusznie zauważyła Pani w piśmie z dnia 04.08.2004 r. w przedmiotowym przypadku podatnikiem zobowiązanym do zapłaty podatku z tytułu dokonanej transakcji jest, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednakże przepisy art. 20 ust. 6 ustawy wiążą moment powstania obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego dostawy, a nie z chwilą wystawienia przez podatnika podatku od towarów i usług będącego nabywcą towarów - na podstawie art. 106 ust. 7 ww. ustawy - faktury wewnętrznej.

Faktura wewnętrzna jest dokumentem księgowym, określającym wysokość podatku należnego do zapłaty na podstawie otrzymanej od kontrahenta faktury dokumentującej transakcję wewnątrzwspólnotową. Przepisy regulujące rozliczenie podatku od towarów i usług nie określają konkretnego terminu wystawienia ww. faktury wewnętrznej, wskazują jednak, że powinien być on zgodny z okresem rozliczeniowym, w jakim powstał obowiązek z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowej. Zgodnie z art. 106 ust. 7 ww. ustawy za dany okres rozliczeniowy można wystawić jedną fakturę wewnętrzną, dokumentującą czynności wykonane w tym okresie.

W związku z powyższym obowiązek podatkowy określony w art. 20 ust. 5 ww. ustawy powstaje jedynie wtedy, gdy nie zajdą okoliczności, o których mowa w ust. 6 i 7 tj. m. in. wtedy, gdy do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia nie została przez podatnika od wartości dodanej (tu: dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru) wystawiona faktura dokumentująca transakcję.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj