Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO-436/3/04/UM
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PMO-436/3/04/UM
Data
2004.03.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
działalność gospodarcza
pożyczka
przedsiębiorcy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy pożyczkę zaciągniętą z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych?


Naczelnik Małopolskiego Uzędu Skarbowego w Krakowie działajac na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmian.) w związku z wnioskiem z dnia 27.02.2004 r. (data wpływy do tut. Urzędu 3.03.2004 r.) wyjaśnia:

Zgodnie z art. 9 pkt. 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 z 2000 r. ze zmian.) zwalnia się od tego podatku pożyczki na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniadze będace przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiacych przedmiot pożyczki.

Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest udzielenie pożyczki przedsiębiorcy lub przyszłemu przedsiębiorcy, pod warunkiem że otrzymane na podstawie umowy pożyczki pieniadze zostaną, przeznaczone na rozpoczęcie lub dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, przy czym wykorzystanie przedmiotu pożyczki, udzielonej w tym celu, powinno nastąpić w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dodatkowy warunek, w przypadku pożyczek pieniężnych, stanowi wymóg udokumentowania wydatków na wskazane w omawianym przepisie cele ze środków pochodzacych z pożyczki. Nie stanowi okoliczności uzasadniajacej zastosowanie omawianego zwolnienia samo zawarcie umowy, której skutkiem ma być spełnienie świadczenia ze środków pochodzacych z pożyczki, lecz dopiero wykonania takiej umowy przez dokonanie zapłaty.

Jednocześnie tut. Urzad informuje, że zwolnienie to nie znajdzie zastosowania w przypadku pożyczek udzielanych spółce przez jej wspólników. Czynność taka jest bowiem w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych traktowana jako zmiana umowy spółki i w przepisach regulujacych opodatkowanie umowy spółki i jej zmian nie zawarto analogicznego zwolnienia od podatku.

Z przedstawionych przez Państwa dokumentów wynika, że umowa pożyczki została udzielona na prowadzenie działalności gospodarczej. Wobec powyższego przedstawiony stan faktyczny oraz obowiazujace w tym zakresie przepisy podatkowe pozwalaja stwierdzić, iż przedłożona umowa pożyczki jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań tj. udokumentowania wydatkowania pieniędzy na prowadzenie działalności w ciąqu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Jak również pod warunkiem, że nie jest to pożyczka udzielona spółce przez jej wspólnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj