Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze
I-2/413/76/04
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/413/76/04
Data
2004.06.24



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci


Pytanie podatnika
CZY MOGĘ ROZLICZYĆ SIĘ W POSÓB PRZEWIDZIANY DLA OSÓB SAMOTNIE WYCHOWUJĄCYCH DZIECI W PRZYPADKU, KIEDY POZOSTAJĘ W ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIM, LECZ NIE PROWADZIMY WSPÓLNEGO GOSPODARSTWA DOMOWEGO, PONIEWAŻ MĄŻ NIE ZAMIESZKUJE Z NAMI A NADTO SĄD WYDAŁ WYROK O ZAPRZECZENIU OJCOSTWA MĘŻOWI


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żaganiu nr I/415/ŻM/18/04 z dnia 31.03.2004r.

Pismem z dnia 05.02.2004r. zwróciła się Pani do Urzędu Skarbowego w Żaganiu z zapytaniem, czy w zeznaniu podatkowym za 2003r. może się Pani rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W uzasadnieniu podaje Pani, że pozostaje w związku małżeńskim lecz nie prowadzi z mężem wspólnego gospodarstwa domowego, ponieważ mąż nie zamieszkuje z wami. Ponadto informuje Pani, że Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich wyrokiem ustalił, że mąż nie jest ojcem dziecka.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, albo osobą w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.Ustawodawca uznał za osobę samotną również osobę pozostającą w związku małżeńskim pod warunkiem, że drugi małżonek zostanie pozbawiony praw rodzicielskich. Prawa te wynikają z faktu bycia rodzicem dziecka. Zgodnie bowiem z art. 93 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.

Zaprzeczenie ojcostwa i ustalenie prawomocnym wyrokiem sądowym, że dana osoba nie jest ojcem dziecka powoduje, iż traci on prawa rodzicielskie. Pozbawienie jednego z małżonków władzy rodzicielskiej powoduje, że władza ta wykonywana jest tylko przez drugiego małżonka, ponieważ on ma atrybut rodzica. Zaprzeczenie ojcostwa ma zatem ten skutek, że pozbawia on mężczyznę władzy rodzicielskiej.

Mając na względzie stan faktyczny i prawny jest Pani w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osobą samotnie wychowującą dziecko.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj