Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I443/36/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I443/36/04
Data
2004.06.14



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostarczanie towarów
dostawa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
komis


Pytanie podatnika
Dotyczy zastosowania 0% stawki podatku VAT przy eksporcie towarów w ramach umowy komisu.


Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pismo Spółki z dnia 13 maja 2004r, (wpływ do tut. Organu 14 maja 2004r) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje.

W powołanym wyżej piśmie Podatnik zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem dotyczącym zastosowania 0% stawki podatku VAT przy eksporcie towarów w ramach umowy komisu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż do dnia 30 kwietnia 2004r dotychczasowy odbiorca wyrobów (komisant) w imieniu Spółki ,,..." (komitenta) eksportował wyroby z 0% stawką podatku VAT. Zdaniem Spółki, zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 maja 2004r ustawy o podatku od towarów i usług, ,,dostawa towarów przez komitenta do komisanta winna być traktowana jako sprzedaż krajowa ze stawką właściwą dla danego towaru. Natomiast prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT przysługuje tylko komisantowi (eksporterowi)".

Tut. Organ zauważa, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami, jak właściciel, w tym również: wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej oraz wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz dokonany jest:

  1. przez dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski), lub w jego imieniu.

W art. 19 ust. 6 cyt. ustawy postanowiono, że w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Dopiero od tego momentu podatnikowi – eksporterowi służy prawo zaewidencjonowania tej sprzedaży według stawki podatku 0%.

Obowiązek podatkowy VAT w eksporcie towarów powstaje również w sytuacji, gdy przed zrealizowaniem eksportu towarów, podatnik – eksporter otrzymał na poczet tej sprzedaży od zagranicznego kontrahenta, co najmniej 50% ceny, przy spełnieniu poniższych warunków:

  • wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności,
  • eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy.

W przypadku spełnienia tych warunków eksporter wystawia fakturę dokumentującą tą zaliczkę stosując w niej stawkę podatku w wysokości 0%.

Jeżeli jednak warunek wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania zaliczki, nie zostanie spełniony w tym terminie – podatnik traci prawo do stawki 0%.

Reasumując w porównaniu z uprzednim stanem prawnym, obowiązującym do 30 kwietnia 2004r wśród usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów pominięto czynności wykonywane w oparciu o umowę komisu, ponieważ w obecnym stanie prawnym, czynności realizowane na podstwaie umowy komisu zaliczane są nie do usług, lecz do dostawy towarów, a zatem tut. Organ podziela stanowisko Strony, iż ,,dostawa towarów przez komitenta do komisanta jest sprzedażą krajową ze stawką właściwą dla danego towaru. Natomiast prawo do stawki VAT 0% przysługuje tylko komisantowi (eksporterowi)".

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj