Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS.PBN/PŁ/415-5/04/AP
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DUS.PBN/PŁ/415-5/04/AP
Data
2004.07.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
nagroda rzeczowa
nagrody
przychody z innych źródeł


Pytanie podatnika
Czy nagrody pieniężne i rzeczowe za nieodpłatne prace bądź dobre zachowanie skazanych należy traktować jako przychód z innych źródeł?


Przychód z nagród pieniężnych i rzeczowych za nieodpłatne prace bądź dobre zachowanie skazanych jest przychodem osiągniętym z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm. ). Przepis art. 20 ust. 1 ustawy wymienia jakie przychody są uznawane przez ustawę za przychody z innych źródeł. Są to m. in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 (przychody ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej i z kapitałów pieniężnych) oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Areszt Śledczy wypłacając nagrody skazanym nie zatrudnionym, nie ma obowiązku jako płatnik do poboru podatku lub zaliczki na podatek, co wynika z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 42a stanowi bowiem, że osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem wymienionych w art. 21 i 52, 52a od których nie są obowiązane pobierać zaliczki lub zryczałtowanego podatku dochodowego - mają obowiązek sporządzić informację PIT- 8C o wysokości przychodów, przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego (za rok 2004) następnego roku podatkowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Podatnik, który otrzyma informację PIT-8C winien przychód wykazany w informacji doliczyć do innych przychodów i rozliczyć się za 2004 r. składając zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), oraz odprowadzić należny podatek wg skali opodatkowania dochodów.

Przyznawane nagrody za dobre zachowanie nie są wymienione w art. 21 ust. 1 i art. 52 jako przychód wolny od podatku, podlegają więc opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Również żaden przepis ustawy podatkowej nie zobowiązuje płatnika do pobierania zaliczki na podatek lub podatku zryczałtowanego od wypłaty przedmiotowej nagrody.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj