Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/92/PP1/443/31/04
z 22 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/92/PP1/443/31/04
Data
2004.06.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
umowa agencyjna


Pytanie podatnika
1. Czy będąc agentem firmy "X" i prowadząc sprzedaż na jej konto możemy zakupić drukarkę fiskalną na fakturę VAT i wprowadzić ją w koszty naszej firmy (nie będziemy właścicielami towaru tylko będziemy dokonywać sprzedaży na rzecz firmy "X") ?
2. Czy drukarka fiskalna zakupiona przez naszą firmę może być zafiskalizowana na firmę "X", czy też fiskalizacja musi być dokonana na nabywcę ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 29.04.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zasady ewidencjonowania obrotu dla podatników, dla których podstawą opodatkowania VAT jest prowizja, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z 2002 r. Nr 108, poz. 948, z 2003 r. Nr 152, poz. 1481 oraz z 2004 r. Nr 85, poz. 798). Nowe brzmienie par. 5 ust. 5 w/w rozporządzenia wnosi, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Kasa rejestrująca powinna być zafiskalizowana na nabywcę kasy.

W świetle art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Należy więc uznać, że wobec istnienia opisanego powyżej obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, jej zakup będzie stanowił koszt uzyskania przychodu, z uwzględnieniem przepisów art. 22a-22n ustawy, tj. przepisów dotyczących amortyzacji środków trwałych i zaliczania odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj