Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIIIVAT/443/782/2004/RR
z 20 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIIIVAT/443/782/2004/RR
Data
2004.08.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania usług
czynności cywilnoprawne
działalność gospodarcza
grunty
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz od czynności cywilnoprawnych ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 21.06.2004r., uzupełnione w dniu 19.07.2004r., (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Pabianicach w dniu 06.08.2004r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przepis ust.2 określa, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług, o których mowa w art.5 ust.1 pkt.1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również, przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Z uwagi na fakt, iż w ustawie o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano pojęcia wartości niematerialnych i prawnych, uznać należy, że wartościami tymi są co najmniej wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 22b i 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. oraz art. 16b i art. 16c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w tym również prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 w.w. ustawy działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści pisma wynika że nieruchomość gruntowa, której prawo użytkowania wieczystego Pan nabył, została podzielona na 3 osobne działki przez poprzedniego właściciela. Obecnie zamierza Pan sprzedać prawo użytkowania wieczystego do tych działek jednemu nabywcy. Stąd też uznać należy, że będzie to pojedyncza transakcja wykonana jednorazowo, a zatem, że tego rodzaju czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W odniesieniu do drugiej kwestii poruszonej w pytaniu podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na zasadzie umowy sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U.Nr 86 poz. 959 z póż. zm. ost. zm. Dz.U.Nr 116 poz.1203 z 2004 r.) podatkowi temu podlegają min. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej będących stronami czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 5 ust. 1 ustawy).

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub praw majątkowych. (art. 6 ust. 2 ustawy).

Zgodnie z zapisem art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy stawka podatku od czynności cywilnoprawnej jaką jest sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wynosi 2 %.

Wyjątek stanowi zwolnienie z podatku na mocy art. 2 pkt 4 ustawy tych czynności cywilnoprawnych, w których przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj