Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1273/149/IM/04
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1273/149/IM/04
Data
2004.07.29



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
decyzja
deklaracja korygująca
kwota do przeniesienia
zmiana


Pytanie podatnika
Z treści zapytania wynika, że Spółka, otrzymała decyzję w podatku od towarów i usług za miesiąc czerwiec 2003 r. wydaną przez tutejszy Organ, zgodnie z którą uległa zmianie kwota do przeniesienia na następny miesiąc, co w konsekwencji spowodowało zmianę w poz. 39 oraz poz. 68 w kolejnych deklaracjach podatkowych VAT-7 za miesiące od lipca 2003 r. do marca 2004 r. W związku z powyższym Spółka złożyła korekty deklaracji podatkowych VAT-7 za podane okresy rozliczeniowe.
Wątpliwości podatnika dotyczą tego, czy słusznie zostały złożone korekty deklaracji podatkowych VAT-7 w zakresie kwoty do przeniesienia na następny miesiąc za okres od lipca 2003 r. do marca 2004 r.


Zgodnie z art. 81c ustawy Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą składać korekty deklaracji, również jeżeli nie wpływa to na wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku. Uregulowanie powołanego przepisu pozwala również na dokonywanie korekty deklaracji podatkowej VAT-7 w zakresie zmiany wielkości różnicy podatku stanowiącej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do rozliczenia w następnym miesiącu.
Ponadto należy zauważyć, że zachodzą sytuacje, w których następuje zawieszenie prawa do korekty deklaracji, w myśl przepisu art. 81b cytowanej ustawy, zgodnie z którym:

    §1. Uprawnienia, o których mowa w art. 81a (zasady dokonywania korekty deklaracji przez podatników, płatników i inkasentów):
    a) ulegają zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej oraz w zakresie między zakończeniem kontroli a wszczęcia postępowania – w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola,
    b) przysługują nadal – w zakresie w jakim w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej nie stwierdzono naruszenia prawa lub nie wydano decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.
    §2. Korekta złożona w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, nie wywołuje skutków prawnych.

Wobec powyższego, jeżeli nie wystąpiło zawieszenie prawa do złożenia korekty, Spółka po otrzymaniu decyzji zmieniającej wysokość kwoty do przeniesienia na następny miesiąc za czerwiec 2003 r. miała prawo do złożenia korekt deklaracji za okres od lipca 2003 r. do marca 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj