Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1000-200/HCh/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1000-200/HCh/04
Data
2004.07.30



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumentowanie
działalność gospodarcza
internet
studenci
uczniowie
usługi telekomunikacyjne
użytkownicy
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zakres stosowania przepisów ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 roku, Nr 54, poz. 535), w szczególności art. 43 ust. 1 pkt 1 wyżej wskazanej ustawy w związku z poz. 13 i 14 Załącznika Nr 4 do tej ustawy w przedmiocie określenia:
1. jakie podmioty są użytkownikami indywidualnymi w rozumieniu zapisu poz. 14 załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności: czy do grupy tej należą wyłącznie osoby fizyczne, czy do grupy tej należą wszystkie osoby fizyczne niezależnie od tego, czy są użytkownikami danej usługi w zakresie prowadzonej przez siebie samodzielnie działalności gospodarczej, czy w zakresie aktywności pozazawodowej?
2. czy zwolnione z podatku od towarów i usług są wszystkie usługi szerokopasmowego i wdzwanianego dostępu do sieci Internet świadczone na rzecz użytkowników indywidualnych w zakresie w jakim nie wykorzystują oni dostępu do sieci Internet zapewnionego przez podatnika do prowadzenia działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy do sieci Internet? Czy za prowadzenie działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy uważa się jedynie sytuację, gdy faktycznie świadczącym tego rodzaju usługę jest sam abonent podatnika, a wyłączone z tego zakresu są przypadki, gdy działa on w ramach odrębnego podmiotu prowadzącego tego rodzaju działalność?
3. czy zwolnione z podatku od towarów i usług są usługi wdzwanianego lub szerokopasmowego dostępu do sieci Internet świadczone na rzecz uczniów lub studentów prowadzących działalność gospodarczą na dostęp szerokopasmowy z wykorzystaniem tego dostępu zapewnionego przez podatnika,
4. czy dla potwierdzenia uprawnień danego podmiotu do zwolnienia świadczonych na jego rzecz usług dostępu do sieci Internet wystarczające są oświadczenia składane przez abonentów, w treści wskazanej w uzasadnieniu niniejszego zapytania?
5. czy podatnik wystawiając fakturę VAT obejmującą usługi dostępu do sieci Internet zwolnione z podatku od towarów i usług zobowiązana jest wskazywać na nich numer załącznika i pozycję wskazującą na podstawę zastosowania zwolnienia?


W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telekomunikacyjne na rzecz abonentów - w tym usługi dostępu do sieci Internet, obejmujące zarówno dostęp wdzwaniany, jak i szerokopasmowy. Jedynie drugi z typów usług daje techniczne możliwości do dalszego świadczenia przez abonentów na rzecz osób trzecich usług na dostęp szerokopasmowy do sieci Internet. Abonentami są zarówno spółki prawa handlowego, wszelkiego typu instytucje, jak i osoby prawne - zarówno w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, jak i niezależnie od niej.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535) zwolnione są od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.
W załączniku tym w poz. 14 wymieniono „ usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy”
Z powyższego unormowania wynika, że zwolnienie dotyczy wyłącznie użytkowników indywidualnych tj. każdego podmiotu posiadającego zdolność nabywania prawa i zaciągania zobowiązań: osoby fizycznej, prawnej, a także jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, np. spółki jawnej.
Zwolnieniem objęte są usługi dostępu Internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, z wyjątkiem takich, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie dostępu Internetu, przy czym tylko dostępu szerokopasmowego.
W związku z powyższym zwolnieniu podlegają usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla wszelkich użytkowników indywidualnych, czyli osób fizycznych, prawnych, jednostek nieposiadających osobowości prawnej, które nabywają te usługi na własne potrzeby. Podmiot nabywający ww. usługę może prowadzić jakąkolwiek działalność gospodarczą, z wyjątkiem świadczenia usług dostępu szerokopasmowego do Internetu.
Innymi słowy, świadczenie tych usług jest zwolnione dla użytkowników indywidualnych:

    - nieprowadzących jakiejkolwiek działalności gospodarczej,
    - prowadzących działalność gospodarczą w zakresie innym niż świadczenie usług dostępu do Internetu,
    - prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług dostępu wdzwanianego do Internetu.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega natomiast świadczenie usług dostępu Internetu dla użytkowników indywidualnych, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu.
Na mocy odrębnego przepisu (poz. 13 załącznika Nr 4 do ustawy) zwolnione z podatku od towarów i usług są „usługi transmisji danych i wiadomości – wyłącznie usługi dostępu do sieci internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury”.
W świetle powyższego przepisu usługi dostępu do sieci Internet świadczone na rzecz uczniów i studentów są zwolnione od podatku. Jednakże biorąc pod uwagę zapis poz. 14 tegoż załącznika zwolnienie to dotyczyć będzie tylko takich uczniów i studentów, którzy nie będą prowadzili działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu.
Reasumując, od 1 maja 2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie świadczenie usług dostępu do Internetu dla takich użytkowników indywidualnych (w tym także uczniów i studentów), którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu (np. usługi świadczone dla kawiarenki internetowej).
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie nakładają na podatników dodatkowych obowiązków w zakresie potwierdzania uprawnień danego podmiotu do zwolnienia świadczonych na jego rzecz usług dostępu do sieci Internet.
Jednakże proponowany przez podatnika wzór oświadczenia może stanowić wystarczający dowód na potwierdzenie prawidłowości zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług dostępu do sieci Internet świadczonych na rzecz abonenta, który spełnia warunki określone przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
Tut. Organ Podatkowy stwierdza, iż zgodnie z § 12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971) „ w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 (rozporządzenia) obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku”.
W myśl powyższej regulacji, w przypadku wystawienia faktury VAT dokumentującej usługę dostępu do sieci Internet zwolnionej z podatku od towarów i usług podatnik zobowiązany będzie do powołania przepisu tj. numeru i pozycji załącznika na podstawie którego zastosował to zwolnienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj