Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/08/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/08/04
Data
2004.07.30



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
umowa zlecenia
zaliczka
zaliczka na podatek
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienie


Pytanie podatnika
Proszę o wyjaśnienie mi następujących zagadnień. Jestem rencistką mam wykształcenie średnie ekonomiczne i pracowałam w księgowości ponad 20 lat ale nie posiadam uprawnień doradcy podatkowo ani certyfikatu MF. W związku z powyższym, czy będę mogła pracować na umowę zlecenie bez konsekwencji karnych. Mam propozycję prowadzenia dokumentacji biurowej i księgowanie zdarzeń gospodarczych w dwóch wspólnotach mieszkaniowych z wynagrodzeniem brutto 390 zł miesięcznie. Moim zdaniem uważam, że mogę tylko będę musiała płacić 19 % podatku dochodowego. Proszę o wyjaśnienie mi czy od umów zleceń będę musiała być opodatkowana podatkiem VAT i czy będę musiała składać deklaracje miesięczną VAT-7 skoro nie przekroczę dochodu 10 tys. EURO rocznie. Moim zdaniem takie umowy nie podlegają VAT. Bardzo proszę o szybkie wyjaśnienie wyżej przedstawionej kwestii.


W odpowiedzi na pismo z dnia 4.06.2004 r. w sprawie udzielenia informacji dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT oraz podatkiem dochodowym usług wymienionych w piśmie, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie wyjaśnia.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, ze jako rencistka, zamierza Pani świadczyć usługi w zakresie prowadzenia dokumentacji biurowej i księgowej na rzecz wspólnot mieszkaniowych na podstawie umowy zlecenia z wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 390,00 zł brutto. Nie posiada Pani uprawnień doradcy podatkowego. Prosi Pani o wyjaśnienie, czy:- usługi te mogą być wykonywane bez konsekwencji karnych,- podatek dochodowy wyniesie 19% uzyskanego dochodu,- umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT,- należy składać deklaracje VAT-7, skoro uzyskany w ciągu roku dochód nie przekroczy 10 tys. euro.

- Zgodnie z przytoczonymi na wstępie przepisami na pisemne zapytanie podatnika, organ podatkowy zobowiązany jest do udzielenia pisemnej informacji wyłącznie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach

Kwestia posiadania uprawnień nie jest przedmiotem regulacji prawa podatkowego, dlatego organ podatkowy nie może odnieść się do tego zagadnienia.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) od dochodu z umowy zlecenia płatnicy są obowiązani pobierać zaliczki na podatek dochodowy, a nie podatek, w wysokości 19 %. Jeżeli chodzi o podatek od towarów i usług, to zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust 3 pkt. 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się, między innymi czynności: z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia, odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności

Z unormowania tego wynika, że jeżeli czynności usługodawcy w ramach umów określonych jako agencyjne, zlecenia lub innych umów o świadczenie usług wykonywane są w powyżej określonych warunkach to nie spełniają one kryterium samodzielności przy ich wykonaniu, co powoduje, że nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT..

Jeżeli natomiast usługa w ramach zawartej umowy będzie wykonywana w warunkach innych niż te wymienione w art. 15 ust 3, wówczas osoba wykonująca te czynności będzie podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnicy wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT mają jednak możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od tego podatku.

Zgodnie z § 9 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970) zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze stanowi kwota prowizji lub innej postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o podatku VAT i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonania czynności wymienionych w ust 1, nie przekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej 10.000 EURO, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 ustawy VAT. Jeżeli zatem wysokość wynagrodzenia nie przekroczy 10.000 EURO zwolnienie będzie miało zastosowanie. W przedstawionych okolicznościach nie będzie również istniał obowiązek składania deklaracji podatkowych VAT-7.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj