Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/63/04
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/63/04
Data
2004.06.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wartość wkładów i opłat


Słowa kluczowe
dopłata
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy dopłaty do wkładu mieszkaniowego w związku z dociepleniem budynku mieszkalnego podlegają opodatkowaniu?
Czy przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega opodatkowaniu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (Dz. U 1997, nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo z dnia 6 maja 2004 roku (otrzymane w dniu 7 maja 2004 roku) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług:
1) dopłaty do wkładu mieszkaniowego w związku z dociepleniem budynku mieszkalnego,
2) przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokaluuprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Ad. 1
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 11 kwietnia 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. 2004, nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:
• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
• eksport towarów,
• import towarów,
• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynodzeniem na terytorium kraju,
• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Przepis art. 7 ust. 1 pkt w/w ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesiecie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdżielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.Jak wynika z powyższego dopłata do wkładu mieszkaniowego wnoszona w związku z dociepleniem budynku mieszkalnego nie jest żadną z czynności wymienionych w w/w przepisie art. 5 ustawy. W tej sytuacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2Zgodnie z art. 153 ust.2 wyżej wymienionej ustawy jej przepisów nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 roku. Jednocześnie art. 29 ust. 8 ustawy stanowi, iż jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.
Z pisma Państwa wynika, iż ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r., a umowa o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu miało miejsce po tym dniu.W tej sytuacji, według Naczelnika tut. Urzędu, takie przekształcenie nie podlega przepisom Ustawy o pod. VAT (na podstawie w/w art. I53 ust. 2 - j.w.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj