Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
npv-443/01/04
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
npv-443/01/04
Data
2004.03.09



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
dopłata
pomoc
pomoc finansowa


Pytanie podatnika
Przedsiębiorstwo .... sp z o.o. w W. U. zwraca się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie czy obowiązani jesteśmy naliczać i odprowadzać podatek VAT od dopłaty dla dostawców ścieków przyznanej nam przez Radę Gminy wynikającej z tytułu zatwierdzonej poniżej kosztów ponoszonych ceny na odbierane i oczyszczane ścieki. Nasze stanowisko w tej sprawie jest następujące: - zgodnie z art. 24 ust 1 ustawy z dnia 07.06.2001 r. Dz. U. nr 72 poz 747 z 2001 taryfy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały rady gminy - dopłata do dostawców ścieków wynika z podjętej przez Radę Gminy W. U.uchwały nr IX/64/2003 r. z dnia 15.12.2003 r. zatwierdzającej taryfy na odprowadzanie ścieków poniżej kosztów ponoszonych przez nasze przedsiębiorstwo - rada gminy może podjąć uchwałę o dopłacie do dostawców ścieków na podstawie art. 24 ust 6 Dz. U. nr 72 poz. 747 z dnia 13.07.2001 r. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.- Rada Gminy W.U. w podjętej uchwale budżetowej na rok 2004 nr XI/69/2004 z dnia 26.02.2004 r. przewidziała dopłatę do dostawców ścieków w kwocie 41600 zł- Nasze przedsiębiorstwo zgodnie z zatwierdzoną ceną ( poniżej kalkulacji) wystawia faktury dostawcom ścieków. Aby przedsiębiorstwo mogło funkcjonować otrzymuje dopłatę z Gminy na tą usługę na podstawie pisemnego wystąpienia- Dopłata nie jest należnościa wynikającą z faktur i w związku z tym nie może być opodatkowana podatkiem VAT- Od wartości pieniężnych ustawodawca nie przewiduje opodatkowania podatkiem VATChcąc upewnić się czy nasz pogląd w w/w sprawie posiada pełne umocowanie prawne zwracamy się do państwa o zajęcie stanowiska.


W odpowiedzi na pismo Nr L. Dz. 10/2004 z dnia 06.02.2004 r. uzupełnione pismem Nr L. Dz. 24/2004 z dnia 02.03.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o stosowaniu przepisów dot. podatku od towarów i usług- Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie działając na podstawie art. 14a § `1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT dopłat dla odbiorców ścieków, przyznanych przez Radę Gminy.

Zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym( Dz. U. Nr 11 poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP. Dopłata stanowiąca pomoc finansowa dla przedsiębiorstwa, pokrywająca w części koszty związane z przyjęciem ścieków nie jest wymieniona wśród czynności określonych w cyt. Przepisach. Zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj