Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opatowie
PP/443-11/04
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-11/04
Data
2004.07.23



Autor
Urząd Skarbowy w Opatowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
marża
towar używany


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży używanych samochodów możliwe jest zastosowanie specjalnych zasad opodatkowania, polegających na opodatkowaniu marży, przewidzianych w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie udzieloną odpowiedź pismem PP/443-3/04 z dnia 31.05.2004 r., w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego przy sprzedaży używanych samochodów we własnym imieniu i na własny rachunek oraz w wykonaniu umowy komisu, tj. sprzedaży we własnym imieniu, ale na cudzy rachunek, prostuje i uzupełnia:

W przypadku zastosowania szczególnych procedur opodatkowania w systemie marży, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dlatego też niewłaściwie powołano przepis art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług definiującego podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z art.120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Z przepisów ustawy nie wynika, wprost, co należy rozumieć pod pojęciem kwoty nabycia.

Zatem, przy ustalaniu kwoty nabycia należy uwzględniać przepisy art. 26a (B) (3) VI Dyrektywy Rady z dnia 17.05.1997 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku od wartości dodanej; ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG).

Zgodnie z art. 26a (B) (3) VI Dyrektywy ceną nabycia jest wszystko to, co stanowi wynagrodzenie, włączając w to subwencje bezpośrednio związane z tego rodzaju transakcją, podatki, pobrania oraz opłaty, a także wydatki towarzyszące, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu oraz ubezpieczenia – uzyskane lub, które zostanie uzyskane od podatnika – pośrednika przez jego dostawcę.

Kwota nabycia będąca podstawą do wyliczenia marży stanowi wówczas wartość, jaką podatnik płaci dostawcy za towar.

W skład kwoty nabycia będą wchodziły również wszelkie wydatki dodatkowe, takie jak: prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia – ale tylko wtedy, jeżeli takie wydatki są pobierane przez sprzedawcę i stanowią składnik ceny.

W przeciwnym wypadku dodatkowe koszty związane z daną transakcją nie będą zwiększać ceny nabycia, natomiast stanowić one będą wydatki kosztowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj