Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
II/423-5/04/KPS
z 25 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II/423-5/04/KPS
Data
2004.08.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
W 2003 r. Spółka prowadziła działalność rolniczą polegającą na uprawie wierzby energetycznej, oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. W roku bieżącym zamierza zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej.
Od kiedy jej dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? Zdaniem Spółki od momentu zaprzestania działalności rolniczej, tj. od dnia rozwiązania umowy dzierżawy plantacji wierzby.


Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w oparciu o przedstawiony stan faktyczny w piśmie złożonym w tutejszym urzędzie w dniu 02.08.2004 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Z treści przedmiotowego pisma wynika, że Spółka w roku 2003 prowadziła działalność rolniczą polegającą na uprawie wierzby energetycznej. W roku 2004 zamierza zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej na rzecz prowadzenia działalności handlowo-usługowej towarami związanymi z rolnictwem i innymi towarami ogólnoprzemysłowymi na ogólnych zasadach podatkowych.

W świetle powyższego, Spółka zapytuje się, czy jeżeli zaprzestanie prowadzenia produkcyjnej działalności rolniczej i zacznie prowadzić działalność handlowo-usługową, to przychód Spółki będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych dopiero od momentu zaprzestania działalności rolniczej (tj. od dnia zgłoszenia do Urzędu Skarbowego zaprzestania produkcji rolnej przez Spółkę i rezygnacji ze zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności rolniczej) ? Zdaniem Spółki jej dochody od 01.01.2004 r. do momentu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, tj. rozwiązania umów dzierżawy plantacji wierzby energetycznej zwolnione są na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e w/w ustawy. Dochody powstałe po tym terminie, z działalności podlegającej na handlu towarami związanymi z produkcją rolniczą i innymi towarami, są opodatkowane na zasadach ogólnych ustawy z 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z 02.08.2004 r. (bez numeru) tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje: Przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od osób prawnych stanowi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 4e ustawy. Działalność rolniczą definjuje przepis art. 2 ust. 2 ustawy stanowiący że: działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu,w tym również materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzynywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc – w przypadku roślin,
  2. 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt-licząc od dnia nabycia.

Z wyżej wymienionych przepisów wynika, iż podatnik prowadzący działalność rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą winien wyodrębniać obydwie działalności w ewidencji księgowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 1994 r. Nr 121, poz. 591 ze zm.), dla celów ustalenia dochodu z rolniczej i pozarolniczej działalności. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej – w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności – w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14 , powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60 % przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności. Z powyższego przepisu wynika prawo podatnika do zwolnienia z opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej pod warunkiem przeznaczenia dochodu na cele działalności rolniczej. Fakt ten , dla właściwego ustalenia zobowiązania podatkowego, musi mieć swoje odzwierciedlenie w prowadzonej przez Spółkę ewidencji rachunkowej, do czego zobowiązują przepisy art. 9 ust.1 ustawy podatkowej.

Reasumując:

  • Spółka winna prowadzić ewidencję księgową zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z wyodrębnieniem dochodów z działalności rolnej i pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • momentem do którego należy wyodrębniać działalność rolniczą jest dzień faktycznego zakończenia prowadzenia tej działalności i osiągnięcia przychodów z działalności rolniczej,
  • dochód z pozarolniczej działalności jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy pod warunkiem przeznaczenia go na działalność rolniczą, który to fakt winna Spółka udokumentować w dokumentacji źródłowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj