Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP1-443-33/04
z 19 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443-33/04
Data
2004.06.19



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
obrót wierzytelnościami
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Czy obrót wierzytelnościami (zakup i sprzedaż) można zakwalifikować do usług pośrednictwa finansowego, zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i w związku z tym nie jest wymagane wystawianie faktur VAT dokumentujących te transakcje.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 19 maja 2004 r. Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego informuje.

Z treści zapytania wynika, że podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest obrót wierzytelnościami (zakup i sprzedaż).

Zdaniem podatnika tego rodzaju działalność gospodarczą można zakwalifikować do usług pośrednictwa finansowego, zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i w związku z tym nie jest wymagane wystawianie faktur VAT dokumentujących te transakcje.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Spółki należy wskazać, że na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych – stosownie do art. 8 ust. 3 ww. ustawy.

W treści przedmiotowego pisma, w punktach od 1 do 3, Spółka opisała czynności, które są przedmiotem jej działalności, nie wskazała jednak symbolu PKWiU.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy są zwolnione od podatku VAT.

Zgodnie z poz. 3 załącznika Nr 4 do cyt. ustawy zwolnione od podatku VAT są usługi pośrednictwa finansowego zaklasyfikowane wg PKWiU jako „Sekcja J ex (65-67)” z wyłączeniem usług ściągania długów oraz faktoringu (pkt 5 poz. 3 tego załącznika). Z powyższego zapisu wynika, że ustawodawca wyłączając ze zwolnienia od podatku VAT określone usługi pośrednictwa finansowego nie użył pojęcia, wierzytelności.

W związku z powyższym dla prawidłowego określenia, czy wykonywane przez Spółkę usługi, będące przedmiotem rozważania, objęte są przedmiotowym zwolnieniem zgodnie z zał. nr 4 do ww. ustawy, niezbędne jest ustalenie czy zakres tych usług obejmuje również usługi ściągania długów oraz faktoringu.

Obowiązujące klasyfikacje statystyczne dla celów podatkowych mogą nasuwać pewne wątpliwości w przedmiocie zaklasyfikowania usług o których mowa, lecz dokonanie prawidłowej klasyfikacji ciąży na podatniku.

Podatnik jest zobligowany określić jakie konkretnie czynności – w ramach świadczonych usług wykonuje.

Obowiązujące prawo uprawnia podatnika do korzystania z fachowej pomocy właściwych jednostek statystycznych, które wydają opinie w zakresie klasyfikacji usług.

Wobec powyższego, jeżeli czynności wykonywane przez Spółkę zaklasyfikowane zostaną do usług pośrednictwa finansowego pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (Sekcja J ex 65-67), które nie obejmują usług ściągania długów i faktoringu oraz innych usług wymienionych w poz. 3 pkt 1 – 4 i pkt 6 - 9 załącznika Nr 4 cyt. ustawy – to usługi te są objęte zwolnieniem na podstawie poz. 3 załącznika Nr 4 do tej ustawy.

Natomiast w przypadku zaklasyfikowania usług świadczonych przez Spółkę do usług ściągania długów i faktoringu, lub innych usług wymienionych w poz. 3 pkt 1 – 4 i pkt 6 – 9 zał. nr 4 do ustawy o VAT, to wyłączone są one ze zwolnienia od podatku.

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące zasady wystawienia faktur informuję, że zgodnie z art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4, 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast w myśl § 12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba, że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu.

W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj