Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
RP824-1/509/04
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RP824-1/509/04
Data
2004.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odsetki za zwłokę i opłata prolongacyjna --> Nienaliczanie odsetek za zwłokę


Słowa kluczowe
nadwyżka podatku od towarów i usług
odsetki za zwłokę
podatek od towarów i usług
prawo podatkowe


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy:
1. Okresów nie naliczania odsetek za zwłokę w przypadku doręczenia decyzji organu podatkowego po upływie trzech miesięcy od dnia wszczęcia postępowania podatkowego,
2.Sytuacji wykazania przez podatnika w deklaracji VAT do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy kwoty większej niż wysokość zobowiązania w podatku VAT ustalonego ( określonego )przez organ podatkowy i naliczania odsetek za zwłokę od zmniejszonej kwoty do przeniesienia, gdy decyzja organu podatkowego została wydana po upływie trzech miesięcy od dnia wszczęcia postępowania podatkowego.


W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia xx.xx.xxr. w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:
Ad. 5 Zgodnie z treścią art. 54 § 1 pkt 7 ustawy Ordynacja podatkowa odsetek za zwłokę nie nalicza się za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji, jeżeli nie została ona doręczona w terminie trzech miesięcy od dnia wszczęcia postępowania podatkowego. Przepis ten stosuje się również zgodnie z art. 54 § 3 w razie uchylenia decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia, tak jak w opisanej przez Pana sytuacji.
Ad. 6 W myśl art. 21 ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 z 1993r., poz.50 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30.04.2004r. w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, Podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy. Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy nie stanowi nadpłaty w myśl art. 72 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który mówi, że za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.
Zgodnie z art. 73 § 1 pkt 6 cytowanej wyżej ustawy , nadpłata powstaje z dniem złożenia korekty deklaracji w podatku od towarów i usług obniżającej wysokość zobowiązania podatkowego, w związku ze zwiększeniem kwoty podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Przepis art. 10 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi podstawę określenia w decyzji przez urząd skarbowy lub inspektora kontroli skarbowej, różnicę podatku, o której mowa w art. 21 ust. 1 tej ustawy w innej wysokości niż wynikającej z deklaracji podatkowej Podatnika. W przypadku określenia w decyzji nadwyżki podatku naliczonego nad należnym winnej wysokości (zmniejszenie kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy), organ podatkowy zobowiązuje Podatnika do dokonania korekty deklaracji za okresy bezpośrednio następujące (nie objęte kontroli po okresie objętym decyzją. Powyższe może spowodować zwiększenie wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za dany okres za jaki złożona została przez Podatnika korekta deklaracji.
W związku z powyższymi przypisami kwota do przeniesienia nie stanowi kwoty nadwyżki w podatku od towarów i usług, tym samym nie jest księgowana na koncie podatkowym Podatnika. Zatem w przypadku gdy za okresy późniejsze Podatnik wykazał w deklaracji podatku od towarów i usług kwotę do uiszczenia, winien ją uregulować w ustawowym terminie. W myśl art. 53 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w razie nieuregulowania należności w terminie naliczane są odsetki za zwłokę.
Jednocześnie informujemy, że przepis art. 54 § 1 pkt 7 i art. 54 § 3 cytowanej wyżej ustawy będzie miał zastosowanie wówczas, gdy wystąpi sytuacja opisana w punkcie 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj