Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DVII-443-35/04
z 16 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DVII-443-35/04
Data
2004.06.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje --> Ewidencja sprzedaży

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
dane
deklaracja podatkowa
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej naprawę pojazdu oraz sposobu zaksięgowania w/w dokumentu w ewidencji podatkowej prowadzonej dla potrzeb podatku VAT.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pana pytanie zawarte w piśmie z dnia 16 kwietnia 2004 r. (wpływ do tut. organu 17 maj 2004r.) uzupełnione o własne stanowisko w sprawie w dniu 02 czerwca 2004r. w zakresie podatku od towarów i usług – działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) -uprzejmie wyjaśnia .

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco: Prowadzi Pan działalność gospodarczą, wykorzystując do tego celu środek transportowy obcy – na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Pojazd zgodnie z umową został ubezpieczony, z tym że firma leasingowa jest osobą uprawnioną do realizacji roszczeń (osoba ubezpieczona). W maju 2004r. pojazd uległ uszkodzeniu, następnie został naprawiony w autoryzowanej stacji obsługi dla danej marki pojazdu. Przyznane odszkodowanie zostało rozliczone w oparciu o fakturę VAT dokumentującą naprawę szkody. Faktura ta została wystawiona na Pana jako nabywcę usługi. Kwota netto została zapłacona przez firmę ubezpieczeniową bezpośrednio wystawcy faktury, natomiast podatek należny został zapłacony przez Pana (ubezpieczenie pokrywało wartość netto szkody).

Wątpliwości Pana dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej naprawę pojazdu oraz sposobu zaksięgowania w/w dokumentu w ewidencji podatkowej prowadzonej dla potrzeb podatku VAT. Zdaniem Pana faktura VAT dokumentująca naprawę winna być zaewidencjonowana w rejestrze zakupów mimo iż Pan nie zapłacił wartości netto kosztów naprawy a tylko podatek należny.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w Pan piśmie, wyjaśniam co następuje.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54 z dnia 5 kwietnia 2004r., poz.535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła w rozumienie art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. W myśl przepisów art. 23 ust. 1 pkt 48, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

W omawianym przypadku pojazd był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, a obowiązek poniesienia kosztów ubezpieczenia oraz różnicy pomiędzy kwotą odszkodowania a wartością faktycznej szkody wynika bezpośrednio z umowy leasingu środka transportu stanowiącego źródło przychodu. W tej sytuacji poniesione wydatki należy uznać za koszty uzyskania przychodu. W konsekwencji nie ma tu zastosowania cytowany wyżej przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy.

Przepisy w/w ustawy nie zawierają regulacji określającej formę prowadzenia przez podatnika ewidencji. Ustawodawca w art. 109 ust 3 cyt. ustawy określił jakie dane winna zawierać prowadzona przez podatnika ewidencja. Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z dnia 05 kwietnia 2004r., poz. 535) podatnicy obowiązani są prowadzić ewidencję zawierającą kwoty określone w art.90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzania deklaracji podatkowej.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu zdaniem tut. organu podatkowego, skoro powyższy zakup usługi naprawy pojazdu jest związany z wykonywaniem działalności opodatkowanej (vide: art. 86 ust. 1 w/w ustawy) oraz stanowi koszt uzyskania przychodu to ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej naprawę i ujęcia w/w dokumentu w ewidencji prowadzonej dla potrzeb VAT.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj