Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/104/04/AS
z 25 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/104/04/AS
Data
2004.08.25



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od spadków i darowizn

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
darowizna
sprzedaż nieruchomości
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
W miesiącu listopadzie 2005 roku mija 5 lat od momentu otrzymania w formie darowizny działki i znajdującej się na niej nieruchomości. Czy mogę sprzedać dom przed końcem obowiązującego pięcioletniego okresu bez ponoszenia kosztów na rzecz Urzędu Skarbowego? Czy nadal obowiązuje przepis nakazujący kupno lokalu mieszkalnego w ciągu pół roku od momentu sprzedania darowizny, aby nie ponosić żadnych obciążeń podatkowych? Czy po sprzedaniu zabudowanej nieruchomości przed upływem pięcioletniego okresu, powinienem powiadomić Urząd Skarbowy i podać uzasadnienie. Jeśli tak to w jakim terminie?


Jak ustalono na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz będącego w posiadaniu tutejszego Urzędu Skarbowego aktu notarialnego, otrzymał Pan w dniu 30 listopada 2000 r. od rodziców w drodze darowizny zabudowaną nieruchomość o powierzchni 464 m2. Z uwagi na złożone oświadczenie przed notariuszem spełnia Pan warunki dla przyznania ulgi wynikającej z przepisów art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.). Biorąc powyższe pod uwagę Urząd Skarbowy zastosował zatem ulgę z tytułu jak wyżej, co skutkowało odstąpieniem od wymiaru podatku od darowizny i umorzeniem postępowania w sprawie.

Przepis art. 16 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn wskazuje na wymogi niezbędne dla zachowania ulgi. Między innymi łączą je z pięcioletnim okresem zamieszkiwania w budynku. Warunek ten uważa się też za spełniony gdy wystąpi zbycie budynku o ile będzie ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub lokalu nastąpi nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. Fakt taki nie stanowi podstawy do wygaśnięcia wcześniej wydanej decyzji. Trzeba w tym miejscu dodać, że w przypadku sfinalizowania sprzedaży nieruchomości (budynku) będącej przedmiotem darowizny, przed upływem pięcioletniego okresu, należy powiadomić organ podatkowy niezwłocznie, podając przyczyny, okoliczności dotyczące tejże czynności. Pozwoli to na właściwą ocenę zdarzenia, co w efekcie może umożliwić kontynuację ulgi.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Jednak art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a)-c), w całości – jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Jak z powyższego wynika, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych sprzedaż nieruchomości dokonana przed upływem pięciu lat od daty nabycia – wtedy gdy nabycie nastąpiło w formie darowizny - nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Wobec tego nie ma obowiązku zawiadomienia właściwego organu podatkowego o dokonanej sprzedaży, nie składa się deklaracji podatkowych ani nie uiszcza podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj