Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.I. 413/11/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP.I. 413/11/04
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
likwidacja działalności
rozliczenie roczne


Pytanie podatnika
Czy nowa działalność jest kontynuacją starej działalności gospodarczej? Czy przychody, koszty uzyskania powstałe w działalności gospodarczej od 18.05.2004 r. powinny być zsumowane z przychodami, kosztami uzyskania z działalności gospodarczej i wykazane łącznie w PIT-5 za czerwiec 2004 r., czy też ujęte w rozliczeniu rocznym za 2004 r.? Czy środek trwały samochód należy amortyzować z taką samą stawką odpisu amortyzacyjnego jak w działalności gospodarczej, czy też należy ustalić wartość samochodu na dzień 18.05.2004 r., a następnie obliczyć nową kwotę miesięcznego odpisu amortyzacyjnego?


W dniu 08.06.2004 r. wpłynęło zapytanie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Osoba fizyczna od 01.01.2004 r. prowadzi działalność gospodarczą – usługi transportowe dla ludności – opodatkowaną na zasadach ogólnych. W działalności wykorzystuje środek trwały – samochód, który jest co miesiąc amortyzowany. Dnia 18.05.2004 r. nastąpiło zamkniecie - likwidacja działalności gospodarczej i od tego samego dnia 18.05.2004 r. nastąpiło otwarcie nowej działalności gospodarczej. Nowa działalność gospodarcza jest prowadzona w zakresie – usługi transportowe ludności, w oparciu o te same rzeczy ruchome wykorzystywane w poprzedniej działalności.

W związku z tym:czy nowa działalność o jest kontynuacją starej działalności gospodarczej,czy przychody, koszty uzyskania powstałe w działalności gospodarczej od 18.05.2004 r. powinny być zsumowane z przychodami, kosztami uzyskania z działalności gospodarczej i wykazane łącznie w PIT-5 za czerwiec 2004 r., czy też ujęte w rozliczeniu rocznym za 2004 r.,czy środek trwały samochód należy amortyzować z taką samą stawką odpisu amortyzacyjnego jak w działalności gospodarczej, czy też należy ustalić wartość samochodu na dzień 18.05.2004 r., a następnie obliczyć nową kwotę miesięcznego odpisu amortyzacyjnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie z dnia 08.06.2004 r. informuje:

W przedstawionym stanie faktycznym w zapytaniu, zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Podatek od dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 3, zgodnie z art. 44. ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności. W tym przypadku podatnik jest obowiązany dołączyć do deklaracji, o której mowa w art. 44 ust. 6, spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością w tym także dzieł sztuki, eksponatów muzealnych i aparatury audiowizualnej, jeżeli wydatki na ich nabycie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie będących środkami trwałymi, wycenionych według cen zakupu.

Zaliczki miesięczne, od przychodów z działalności gospodarczej, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-5) o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (art. 44. ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 22g ust. 12 i 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie podjęcia działalności przez podmiot po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata, zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego - jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji (wykazu).

Podmioty w razie podjęcia działalności po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot (art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Uwzględniając powyższe za miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności zgodnie z zawiadomieniem obowiązany jest Pan złożyć deklarację PIT-5 wraz z załącznikiem PIT-5/X. Za następne miesiące obowiązany jest Pan składać deklaracje PIT-5, w której przychody, koszty ze źródła przychodów o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winien Pan wykazywać narastająco od początku roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj