Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żarach
USX-443/15/KG/03
z 6 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USX-443/15/KG/03
Data
2003.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Żarach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
sprzęt rehabilitacyjny
stawki podatku


Pytanie podatnika
Stawka podatku od towarów i usług dla wyrobów rehabilitacyjnych - koców i pledów wełnianych o symbolu PKWiU 17.20.10


W odpowiedzi na pismo z dnia 06.03.2003 r., Urząd Skarbowy w Żarach, stosownie do przepisów art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 37, poz.926, ze zm.), informuje:

Z załączonych do ww. pisma dokumentów wynika, że Spółka produkuje podkłady wełniane – koce ocieplające, tkane ze 100% wełny owczej. Na wyroby te posiada ekspertyzę Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej w Warszawie Nr NSW/MG/119/98 z dnia 08.04.1998 r. stwierdzającą, że produkowane przez Spółkę przedmiotowe podkłady wełniane przydatne są w leczeniu chorób na oddziałach reumatologicznych, kardiologicznych i w rehabilitacji prowadzonej w klinikach, sanatoriach i w warunkach domowych. W ekspertyzie tej potwierdzono, że zgłoszony przez Spółkę do klasyfikacji wyrób posiada właściwości sprzętu do rehabilitacji leczniczej. W konsekwencji Centralny Ośrodek Techniki Medycznej zaklasyfikował produkowany przez Spółkę wyrób wg SWW do symbolu 2885-711-005 i wg PKWiU do symbolu 17.20.10-33.93, jako “Podkład wełniany – koc ocieplający do stosowania w rehabilitacji leczniczej, tkany ze 100% wełny owczej o masie jednostkowej powyżej 375 g/m2, z wyczesanym włosem o wysokości od 3 do 6mm”.

Ponadto Spółka posiada Świadectwo Jakości nr MM-0152/IL z dnia 15.03.2001 r. Instytutu Leków w Warszawie , ważne do 14.03.2004 r., dopuszczające przedmiotowe wyroby, jako “wyroby profilaktyczno – rehabilitacyjne koce i pledy wełniane”, do obrotu.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 w związku z poz. 45 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50, ze zm.), opodatkowaniu stawką podatku w wys. 7% podlegają wyroby rehabilitacyjne – bez względu na symbol PKWiU, (z wyłączeniem obuwia na stopy wrażliwe) posiadające właściwe atesty, stwierdzające ich działalność rehabilitacyjną upoważnionych do tego jednostek.

Stosownie do § 59 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz.268, ze zm.) stawki podatku wymienione w art. 18 ust. 1 i 2 ustawy obniża się do wysokości 0% dla towarów i usług, o których mowa w załączniku nr 2 – w przypadku sprzedaży tych towarów i świadczenia usług w kraju.

W poz.38 załącznika nr 2 do cytowanego wyżej rozporządzenia wymieniono wyroby rehabilitacyjne – bez względu na symbol PKWiU, posiadające właściwe atesty, stwierdzające ich działalność rehabilitacyjną upoważnionych do tego jednostek, zaznaczając jednocześnie, że dotyczy to wyłącznie sprzętu rehabilitacji leczniczej, zawodowej i obsługi osobistej (z wyłączeniem pościeli i innych wyrobów z dzianiny wełnianej z wkładką magnetyczną i bez tej wkładki).

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 28 kwietnia 2000 r. (Dz. U. GUS nr 5, poz.59) jako podmiot kompetentny do wydawania ekspertyz stwierdzających, czy wyrób jest przydatny do celów rehabilitacji Minister Zdrowia wskazał Centralny Ośrodek Techniki Medycznej w Warszawie. Jednocześnie w informacji tej zaznaczono, że uzyskanie ww. ekspertyzy stanowi podstawę zaklasyfikowania danego wyrobu w grupowaniu SWW 2885 “Wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne i protetyczne”.

Pismem nr WR-02-5672-63c/2003 z dnia 30.05.2003 r. Urząd Statystyczny w Zielonej Górze poinformował, że Główny Urząd Statystyczny w Warszawie pismem znak OB.-02-12-5672/KW-79/3/2003 z dnia 22.05.2003 r. ostatecznie ustalił zaklasyfikowanie przedmiotowego podkładu wełnianego, mającego zastosowanie w rehabilitacji leczniczej (z atestem COTM) do grupowania SWW 2885-71 “Sprzęt rehabilitacji leczniczej”.

W związku z powyższym, zdaniem tut. Urzędu, produkowany przez Spółkę podkład wełniany – koc ocieplający jest wyrobem rehabilitacyjnym, posiadającym właściwości sprzętu do rehabilitacji leczniczej, co zostało potwierdzone ekspertyzą Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej w Warszawie. A zatem jego sprzedaż w kraju podlega, stosownie do §59 pkt 2 w związku z poz. 38 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT w wys. 0%. Przy czym należy zaznaczyć, iż z uwagi na to, że produkowane przez Spółkę podkłady – koce ocieplające są wyrobami z tkaniny wełnianej, nie ma do nich zastosowania wyłączenie zawarte w opisie do poz. 38 załącznika nr 2 cytowanego rozporządzenia, gdyż wyłączenie to dotyczy pościeli i innych wyrobów z dzianiny wełnianej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj