Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-138-1/04
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-138-1/04
Data
2004.08.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
umowa o dzieło
usługi dziennikarskie


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem VAT umów o dzieło z przekazaniem praw utorskich.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 7 czerwca 2004r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Wątpliwości Podatnika dotyczą w szczególności opodatkowania podatkiem VAT umów o dzieło z przekazaniem praw autorskich

Podatnik prowadzi tzw. zewnętrzny zespół producencki na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony z Telewizją Polską S.A., świadcząc usługi dziennikarskie, operatorskie montażowe oraz organizacji i kierownictwa produkcji. Według Podatnika usługi tego typu są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.20.12 i są przedmiotowo zwolnione z podatku VAT. Podatnik zawarł umowy o współpracę z 32 osobami fizycznymi, z którymi okresowo (gdy realizują zadania związane z produkcją telewizyjną) spisuje umowy o dzieło. Żadna z tych osób nie zarejestrowała działalności gospodarczej i nie ma zawartej z nikim umowy o pracę. Natomiast w wyniku zawieranej z Podatnikiem umowy o dzieło przenoszą oni prawa autorskie na rzecz Telewizji Polskiej S.A. i w efekcie uzyskują przychody z osobiście wykonywanej działalności dziennikarskiej, operatorskiej montażowej bądź kierownictwa produkcji.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast stosownie do art. 15 ust. 3, w rozumieniu ustawy o VAT, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

  • wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;
  • z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z powyższego unormowania wynika, że czynności usługodawcy w ramach umów określonych jako agencyjne, zlecenia, o dzieło lub innych umów o świadczenie usług, wykonane są w wyżej wymienionych warunkach, to nie spełniają one kryterium samodzielności przy ich wykonywaniu, w związku z czym nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT. Warunki jakie musi spełniając dany stosunek, aby świadcząca w oparciu o niego osoba fizyczna została wyłączona z kręgu podatników VAT, z uwagi na brak samodzielności przy realizacji czynności w ramach umowy o dzieło, wskazują że chodzi w tym przypadku jedynie o takie czynności o charakterze usługowym, które są wykonywane w warunkach swoistych dla umowy o pracę tj. podporządkowania usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności oraz obciążenie zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności.

Natomiast w przypadku czynności wymienionych w art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym umowy o dzieło, które są realizowane w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono cech istotnych dla umowy o pracę ( nie określono w szczególności odpowiedzialności zatrudniającego za czynności zatrudnianego) podlegają opodatkowaniu VAT z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej. W związku z powyższym zastosowanie będzie miał przepis § 9 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Powyższe zwolnienie dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT, i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania ww. wymienionych czynności nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 ustawy o VAT. Zwolnienie, o którym mowa w ww. przepisie ma zastosowanie pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro (w 2004r. – 45.700 zł), do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Również podatnicy rozpoczynający tego rodzaju samodzielną działalność w roku podatkowym są zwolnieni od podatku VAT do momentu przekroczenia ww. kwoty w proporcji do roku podatkowego.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż udzielenie wyczerpującej odpowiedzi w przedmiotowej sprawie wymaga analizy umowy zawartej pomiędzy usługobiorcą a usługodawcą, co do warunków wykonania tejże umowy.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj