Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/443/129/WE/04
z 13 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/443/129/WE/04
Data
2004.08.13



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
samochód specjalistyczny
sprzedaż


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
„X” Spółka z o.o. jest autoryzowanym dealerem. Podstawową formą działalności Spółki jest obrót samochodami nowymi osobowymi i ciężarowymi. Poszukując nabywców na rynku motoryzacyjnym Spółka bierze udział w przetargach publicznych na dostawę samochodów specjalnych przystosowanych dla jednostek straży pożarnej, policji, urzędów kontroli skarbowej, służby więziennej, które poszukują aut do realizacji postawionych przed nimi zadań. Spółka kupując samochód ciężarowy odlicza z faktury zakupu VAT w wysokości 22%. Po dokonaniu przeróbek dostosowujących do wymagań stawianych przez w/w służby, pojazd będzie spełniał wymogi pojazdu specjalnego. Dodatkowo nabywca pojazdu złoży stosowne oświadczenie, że pojazd będzie zarejestrowany jako samochód specjalny, rozpoznawczy. Samochód będzie także zarejestrowany jako samochód specjalny na podstawie badań technicznych przeprowadzonych w okręgowej stacji kontroli pojazdów.
Czy w sytuacji kiedy od zakupu samochodu ciężarowego przeznaczonego do dalszej odsprzedaży oraz faktur przystosowujących pojazd do specjalnych potrzeb Klienta odliczymy podatek VAT w wysokości 22%, czy po przystosowaniu auta do w/w celów, na fakturze sprzedaży możemy zastosować stawkę 7% podatku VAT ?


Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej „ustawą o VAT,” dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%.

Spółka zakupuje samochody ciężarowe, w których dokonuje przeróbek, przystosowując je do potrzeb specjalnych jednostek straży pożarnej, policji, urzędu kontroli skarbowej i służby więziennej. W wyniku tych zmian konstrukcyjnych powstają samochody specjalne, które ze względu na ich przeznaczenie i użytkownika, zgodnie z art. 68 ust. 17 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z poźn. zm.) nie muszą posiadać świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku posiadania takiego świadectwa, i takimi zostaną też zarejestrowane.

Do dostawy na terytorium kraju samochodów specjalnych i specjalistycznych stosuje się 7% stawkę VAT, jako do towarów wymienionych w poz. 129 pkt 1 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (pożarnicze samochody specjalne i specjalistyczne, tj. gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, ekologiczne, dźwigi i podnośniki, cysterny, sanitarki oraz fabrycznie wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej), jeżeli jest ona dokonywana na terytorium kraju dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej. Wynika to z art. 41 ust. 10 ustawy o VAT.

W przypadku sprzedaży samochodów specjalnych przeznaczonych dla policji, urzędów kontroli skarbowej, służby więziennej stawka opodatkowania wynosi 22%, gdyż ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje dla wymienionych dostaw zastosowania stawki preferencyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj