Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pyrzycach
US.PB-1/415-07/2004
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PB-1/415-07/2004
Data
2004.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Pyrzycach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
komputery
odpisy amortyzacyjne
program komputerowy


Pytanie podatnika
Czy w związku z zakupem komutera, zasilacza ups, programu do projektowania oraz dodatkowo oprogramowania komuterowego, podatnikowi przysługuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz zaliczenia w koszty uzuskania przychodu kosztów związanych z zakupem zasilacza ups?


Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pyrzycach udziela odpowiedzi na pisemne zapytanie podatnika z dnia 14.07.2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że prowadząc działalność gospodarczą - projektowanie konstrukcji inżynierskich- zakupił program do projektowania konstrukcji stalowych oraz komputer z oprogramowaniem Windows i Office, a także zasilacz ups.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż:

  • amortyzacji podlega wartość netto programu do projektowania konstrukcji stalowych przez 24 miesiące,
  • oprogramowania: Windows i Office są niezbędne do uruchomienia komputera i wchodzą w skład zespołu komputerowego i jako całość podlegają amortyzacji w sposób liniowy przez 18 miesięcy,
  • zasilacz ups można zaliczyć bezpośrednio w koszty.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pyrzycach stwierdza, że stanowisko w kwestii amortyzacji programu do projektowania oraz zaliczenia zasilacza do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe, natomiast w kwestii amortyzacji komputera jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego zawarte w przepisach art. 22 a – 22 n ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 22 a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22 c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23 a pkt 1 zwane środkami trwałymi.

Według art. 22 b ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają również nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23 a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zakupiony przez Pana program do projektowania konstrukcji stalowych oznacza nabycie licencji lub majątkowych praw autorskich i zaliczany jest do wartości niematerialnych i prawnych.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, gdy wartość początkowa środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do użytkowania jest wyższa niż 3.500 zł – art. 22 f ust. 3 wyżej cytowanej ustawy.

Wartością początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, zgodnie z art. 22 g ust. 3 ww. ustawy, jest cena nabycia czyli kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Od ustalonej wartości początkowej wprowadzonego do ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 22 h ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym przyjęto je do używania.

Suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji do końca tego roku.

Dla zakupionego przez Pana programu komputerowego przepisy ustawy nie określają stawek amortyzacyjnych. Art. 22 m ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wyznacza okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych, który nie może być krótszy niż 24 miesiące i podatnik może dokonywać ich od wartości netto począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym przyjęto do używania w równych ratach co miesiąc, co kwartał albo jednorazowo na koniec roku podatkowego, proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy pozostałych do końca roku od momentu wprowadzenia do ewidencji.

W sytuacji, gdy oprogramowania Windows i Office są niezbędne do uruchomienia komputera, wchodzą one w skład zespołu komputerowego, który może stanowić środek trwały, a cena nabycia zespołu komputerowego obejmuje również wartość takiego oprogramowania.

W momencie, gdy komputer można uruchomić bez w/w oprogramowań, należy je zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych – jeżeli spełniają warunki - i amortyzować jak wartości niematerialne i prawne.

Odpisów amortyzacyjnych od nabytego komputera dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22 h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zespół komputerowy zaliczony jest do 4 grupy Klasyfikacji Środków Trwałych, stawka odpisu amortyzacyjnego wynosi 30% (poz. 4 tabeli).

Istota metody liniowej, którą wybrał Pan amortyzując komputer, polega na dokonywaniu odpisów od stałej podstawy, którą stanowi wartość początkowa danego składnika majątku, przy zastosowaniu 30 % stawki amortyzacyjnej. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w równych ratach co miesiąc, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały przyjęto do używania.

Przechodząc do zapytania odnośnie zasilacza ups, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że wydatki związane z zakupem tego zasilacza należy zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów, co wynika z uprzednio wskazanego art. 22 f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który brzmi: „odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h - 22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj