Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1573/2004/D.Sz.
z 19 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1573/2004/D.Sz.
Data
2004.07.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
prawo podatkowe


Pytanie podatnika
Dotyczy złożenia zapytania o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa.


Podatnik w przedmiotowym piśmie występuje z zapytaniem, czy w przypadku nabycia nieruchomości w postaci gruntu zabudowanego budynkiem użytkowym /sortownia makulatury z częścią biurowo-socjalną/ stanowiącego współwłasność ustawową małżonków wynajmowaną dotychczas na działalność gospodarczą, spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury dokumentującej sprzedaż tej nieruchomości.Ponadto podatnik pyta
- czy w/w transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
- czy w sytuacji opodatkowania przedmiotowej sprzedaży faktura VAT winna być wystawiona przez oboje małżonków, czy tylko przez jednego prowadzącego dotychczas wynajem nieruchomości,

Nieruchomość została wzniesiona w roku 2000, pomieszczenia budynku wynajęto podmiotowi trzeciemu na działalność gospodarczą, wynajmujący zarejestrował się z tego tytułu dla potrzeb podatku od towarów i usług. Budynki i grunt nie zostały nigdy włączone do ewidencji środków trwałych, nie dokonano również odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z budową budynku.

Zgodnie z przepisem art. 14 a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości urząd skarbowy na pisemne zapytanie podatnika mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z faktem, że kwestie opodatkowania i udokumentowania prawidłowo w/w transakcji przez podatnika sprzedającego nieruchomość mają wpływ na prawo do odliczenia podatku naliczonego przez spółkę to w przedmiotowej sprawie – podatnik dokonujący sprzedaży winien zwrócić się w trybie art. 14 a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa do właściwego urzędu skarbowego, gdzie rozlicza się w zakresie podatku od towarów i usług, w kwestii prawidłowego opodatkowania przedmiotowej czynności, bowiem kwestia prawidłowego opodatkowania przedmiotowej czynności nie dotyczy spółki lecz podatnika dokonującego sprzedaży.

Naczelnik tutejszego urzędu w świetle przedłożonych informacji w przedmiotowym piśmie w sytuacji, gdy transakcja nie została faktycznie zawarta i na dzień złożenia wniosku brak jest dokumentów potwierdzających nabycie w/w nieruchomości nie może zająć jednoznacznego stanowiska w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego przez spółkę wynikającego z faktury VAT, która nie została wystawiona.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj