Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
III/415-34/AS/04
z 11 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/415-34/AS/04
Data
2004.05.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
pozwolenie na budowę
ulga budowlana
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy uzyskanie pozwolenia na budowę przed 01.01.2002r. uprawnia do skorzystania z ulgi budowlanej w latach 2003-2004?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 15.04.2004r. dotyczące nabycia prawa do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu budowy budynku mieszkalnego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje:

Przepis art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a i b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) stanowi, iż podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na:

    a)zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
    b)budowę budynku mieszkalnego.

Z powyższego przepisu wynika, iż zakup działki budowlanej oraz budowa budynku mieszkalnego to dwie odrębne inwestycje, objęte odrębnymi limitami. Kwota odliczenia od podatku, zgodnie z art. 27a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy w przypadku budowy nie może przekroczyć za rok podatkowy 19% poniesionych wydatków. Limit odliczeń przysługujących w roku 2003 wynosi 35.910 zł. tj. 19% wydatków, o których mowa w art.27a ust. 1 pkt 1 lit. b-f oraz pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawo do odliczenia poniesionych ww. wydatków przysługuje jednakże tylko i wyłącznie podatnikowi, który przed 01.01.2002r. rozpoczął już inwestycje mieszkaniowe i poniósł wydatki związane ze wspomnianą ulgą tj. budową budynku mieszkalnego. Początek rozpoczęcia budowy oraz jej zakończenie regulują przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414 ze zm.). Zgodnie z art. 41 ust. 1 wspomnianej ustawy rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy, tzn.:

    a)wytyczenia geodezyjnie obiektów w terenie,
    b)wykonania niwelacji terenu,
    c)zagospodarowania terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów itd.

Tutejszy organ podatkowy podkreśla wyraźnie, że fakt uzyskania pozwolenia na budowę przed 2002 rokiem nie przesądza o nabyciu prawa do ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego; niezbędnym bowiem jest poniesienie pierwszych wydatków przed 01.01.2002r.. Zaprezentowany przez Stronę przykład dołączony do zapytania jest dokładnie odwrotny od omawianego, gdyż wydatki związane z budową budynku mieszkalnego poniesione zostały przed uzyskaniem stosownego pozwolenia na budowę. Co więcej Strona błędnie interpretuje pismo Ministerstwa Finansów z dnia 27 grudnia 1994r. Nr PO 2/2-8010-02109/94, które stwierdza jasno: „Wymóg uzyskania pozwolenia na budowę, o jakim mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.) i które zgodnie z art. 29 ust. 1 powołanej ustawy upoważnia do wykonania robót budowlanych, nie jest przesłanką do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym”.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy informuje, iż ulga na budowę budynku mieszkalnego w świetle przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2002r. w Pani przypadku nie ma zastosowania



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj