Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/318/122/04
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/318/122/04
Data
2004.07.12



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatnik czynny
zmiana przepisów
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W treści skierowanego do organu podatkowego zapytania Podatnik wyjaśnia, iż w maju 1998 r. złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Jak podaje Strona w okresie od maja 1998 r. do stycznia 1999 r. deklaracje podatkowe VAT-7 składane były regularnie i terminowo.
Następną deklarację Spółka złożyła w październiku 1999 r. W kolejnych latach nastąpiła przerwa w składaniu deklaracji wynikająca jak podaje Podatnik z przerwy “technologicznej” i w tym okresie, zgodnie ze wskazaniami urzędu skarbowego nie były składane deklaracje VAT-7. Ponownie Spółka złożyła deklarację VAT-7 za miesiąc luty 2004 r.
W związku z powyższym Podatnik wnosi o wyjaśnienie, czy przepis art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ma zastosowanie do Spółki.


Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w art. 157 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zapisano, że podatnicy zarejestrowani na podstawie art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), na ostatni dzień przed dniem, o którym mowa w art. 176 pkt 2, czyli na siódmy dzień od dnia ogłoszenia ustawy - z wyłączeniem podatników wymienionych w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. (czyli zakładów osoby prawnej), będą uważani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT, z tym że podatnicy, którzy w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 9 ust. 1 uprzedniej ustawy, zgłosili, że będą składać deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług, zostaną uznani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, a pozostali - za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni, bez konieczności potwierdzania tego faktu przez naczelnika urzędu skarbowego.
Powyższych unormowań nie stosuje się jednak:

    1) w przypadku gdy podatnik, który zgłosił, że będzie składał deklaracje podatkowe, nie składał takiej deklaracji za 6 kolejnych miesięcy lub za 2 kolejne kwartały - poprzedzające ostatni miesiąc przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r.;
    2) w stosunku do zakładów (oddziałów) osoby prawnej, będących odrębnymi podatnikami w rozumieniu art. 5 ust. 2 uprzedniej ustawy, które w obecnej ustawie nie są już traktowani jako odrębni podatnicy.

Ponadto tutejszy organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
W myśl art. 87 ust. 2 zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 3, następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty. Ponadto należy wskazać, iż w ust. 3 art. 87 obowiązującej ustawy postanowiono, iż różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.
Zatem, jeżeli Spółka rozpoczęła wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w 1998 r. i złożyła deklarację VAT-7 za miesiąc luty 2004 r. korzysta ze statusu podatnika VAT czynnego, uprawnionego do żądania w niektórych przypadkach zwrotu różnicy podatku w terminie krótszym niż 180 dni, bez konieczności wpłacania kaucji, w tym przypadku bowiem nie znajduje zastosowania przepis art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj