Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
US.42/DP-II/415-1017/04
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.42/DP-II/415-1017/04
Data
2004.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
termin zawarcia umowy


Pytanie podatnika
Kiedy mogę zmienić umowę o kredyt kontraktowy aby nie stracić prawa do odliczeń kwot wpłaconych w pierwotnym okresie oszczędzania?


Na podstawie art.14 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami/, w związku z pismem z dnia 06.07.2004r.(uzupełnionym w dniu 15.07.2004r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że ulga na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej przysługuje podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontrakowy z bankiem prowadzacym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed 01.01.2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel okreslony w art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r. ( jednolit tekst: Dz. U. Nre 14 poz. 176 z 2000r. z późniejszymi zmianami).

Pod warunkiem jednak, iż dotyczy to wyłącznie oszczędności na tym samym rachunku oszczędnościowo kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych w okresie od dnia 01.01.2002r., do upływu określonego przed 01.01.2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Podstawę prawną do nabywania uprawnień do kontynuowania ulgi stanowi art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134 poz.1509 z późniejszymi zmianami). Podatnik traci prawo do ulgi i musi doliczyć do dochodu ( przychodu ) lub podatku kwoty uprzednio odliczone jeśli:-wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - art. 27a ust. 13 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r.-wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania i nie wydatkował ich do końca roku podatkowego, w którym wycofał oszczędności z rachunku kasy mieszkaniowej na cele okreslone w art. 8 ust.2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 98 z 2000r. poz. 1070 z późniejszymi zmianami)-przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych -art.27a ust. 13 pkt 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r.

Podatnik nie traci zatem prawa do ulgi w przypadku, gdy aneksem do umowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową przedłuży okres systematycznego oszczędzania. Ulgą objęte będą jednak tylko oszczędności wpłacone do kasy mieszkaniowej do upływu okresu oszczędzania określonego przed 01.01.2002r., nie będą natomiast objęte oszczędności wpłacone po tym okresie.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że umowa o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszakniową upływa w listopadzie 2004r., dlatego też po tym okresie nie będzie przysługiwało Panu prawo do odliczania wydatków poniesionych na ten cel, pomimo przedłużenia pierwotnie zadeklarowanego terminu oszczędzania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj