Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
IV 436/2/2004
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV 436/2/2004
Data
2004.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
podatek od towarów i usług
podmiot krajowy
pożyczka
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
Czy zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki zawartej między podmiotami gospodarczymi był należny ?


Ze stanu faktycznego wynika, że spółka z o.o. Z... - W... z siedzibą w Z... przy ulicy S... w dniu 15.06.2004 r. udzieliła spółce W... S.A. z siedzibą w W... przy ulicy G... pożyczki pieniężnej w kwocie 2.000.000,-złotych / dwa miliony/ i w dniu 05.07.2004 r. w/ w strony czynności złożyły deklarację PCC-1 i dokonały zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości kwoty pożyczki to jest 40.000,-złotych plus odsetki 94,20.

W dniu 19.07.2004 r. (wpływ do US w Zgierzu 20.07.2004 r.) spółka Z... -W... powołując się na rat. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgierzu z zapytaniem, czy zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych, w tym przypadku od zawartej w/opisanej umowy pożyczki, był należny.

Organ podatkowy na podstawie zgromadzonych we własnym zakresie materiałów /stanowiących załączniki do sprawy/ zajął następujące stanowisko:

Przedmiotem umowy pożyczki jest określona w umowie suma pieniędzy, która zgodnie z art. 720 § 1 k.c. podlega zwrotowi wobec czego jest to usługa finansowa / taki pogląd prezentuje m.in. Sąd Najwyższy – przykładowo wyrok SN sygn. akt III RN 97/01 z 13.06.2002 OSNP 2003/9/210/.

Jeżeli zawarta umowa pożyczki stanowi usługę pośrednictwa finansowego (stwierdzenie takie prezentuje Spółka ZUT-Wandalex w swoim piśmie) obejmującą usługi finansowe oraz pieniężne, to w załączniku nr 4 do ustawy o VAT jest sklasyfikowana jako zwolniona od tego podatku.

Czynność cywilnoprawna, w której przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Umowa, w której przedmiot opodatkowania został zwolniony z obowiązku w zakresie podatku VAT wyłącza również obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z art. 43 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj