Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/61/PDII/2004
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/61/PDII/2004
Data
2004.05.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
diety
nagroda pieniężna
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy od nagród wypłaconych osobom działającym społecznie należy pobrać zaliczkę na podaterk dochodowy ?
Czy diety i inne należności wypłacane osobom nie będącym pracownikami korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm./ w odpowiedzi na pismo z dnia 26.04.2004 r. znak: L.dz. 279/2004 w sprawie nagród wypłaconych dla członków społecznego aktywu działającego przy Polskim Związku Działkowców Okręgowy Zarząd oraz w sprawie delegacji dla osób nie będących pracownikami jednostki, informuje:

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21 i 52 ustawy.

Zgodnie z art. 20, ust. 1 w/w ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10, ust. 1, pkt 9 uważa się między innymi nagrody nie należące do przychodów określonych w art. 12, 14 i 17. Z powołanego przepisu wynika, że nagrody mogą być zaliczone do przychodów z innych źródeł, jeżeli ich odbiorca nie uzyskuje jednocześnie od fundatora nagrody przychodów np. ze stosunku pracy, umów – zlecenie i o dzieło, od których wypłacająca jednostka pełni funkcję płatnika. Stosownie do w/w przepisu nagroda dla członków społecznego aktywu działającego przy Polskim Związku Działkowców jest nagrodą wypłaconą dla osób nie będących pracownikami i będzie stanowiła przychód z powołanego art. 20 ust. 1 w/w ustawy.

Na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2001 r. przepisu art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w w/w art. 20 ust. 1 ustawy z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21 i 52 i art. 52a oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, mają obowiązek sporządzić informację PIT – 8C. PIT – 8C powinien być sporządzony w trzech egzemplarzach odrębnie dla każdego pracownika w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, a drugi egz. urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma obowiązek wykazać powyższy przychód wraz z pozostałymi przychodami w zeznaniu rocznym. Następnie od kwoty uzyskanego w danym roku podatkowym dochodu należy uiścić podatek dochodowy według skali podatkowej określonej w art. 27, ust. 1 powołanej ustawy.

Kwestię diet i innych należności za czas podróży służbowych reguluje art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm./. Stosownie do powołanego przepisu zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych objęte są diety i inne należności za czas:
a). podróży służbowej pracownika,
b). podróży osoby nie będącej pracownikiem
- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

W świetle powyższego zwrot kosztów podróży służbowej osoby nie będącej pracownikiem jednostki będzie wolny od podatku do wysokości określonej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju /Dz. U. Nr 17, poz. 167 z 2004 r./.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj