Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US I/415/20/04
z 22 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US I/415/20/04
Data
2004.06.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
małżonek
składki na ubezpieczenia społeczne
spółka jawna
wspólnik
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia za pracę i związanych z nim składki na ubezpieczenie społeczne w części płaconej przez pracodawcę przez pozostałych wspólników


Pismem z dnia 26.05.2004 r. zwrócił się pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z zapytaniem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, które zostało uzupełnione pismem z dnia 15.06.2004 r. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka jawna składa się z trzech wspólników. Spółka zatrudnia żonę jednego ze wspólników. Pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia za pracę i związanych z nim składki na ubezpieczenie społeczne w części płaconej przez pracodawcę przez pozostałych wspólników. W przedstawionym stanowisku podaje pan, iż spółka kieruje się zasadą niezaliczania w koszty uzyskania, przychodu żadnemu ze wspólników spółki wynagrodzenia, natomiast składka na ubezpieczenie społeczne w części płaconej przez pracodawcę stanowi koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stosując się do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, że:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z kolei w art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy zawarto zapis, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej (a taką jest spółka jawna) - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

W świetle powyższego wynagrodzenie małżonka jednego ze wspólników spółki jawnej, nie jest kosztem uzyskania przychodu zarówno dla tego wspólnika, którego małżonek otrzymuje to wynagrodzenie, ale również dla pozostałych wspólników. Natomiast składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw są kosztem uzyskania przychodu, z wyjątkiem tych, które dotyczą nagród i premii wypłacanych w gotówce lub w papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym - art. 23 ust. 1 pkt 37 ustawy. Zatem składki należne od wynagrodzenia wypłaconego małżonkowi jednego ze wspólników są kosztem uzyskania przychodu. Nadmienia się, iż w myśl art. 31 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spółka jawna w momencie dokonywania wypłaty wynagrodzenia, staje się płatnikiem podatku dochodowego, czyli ciąży na niej obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzenia jej na konto właściwego organu podatkowego.

Sposób ustalania przychodu i kosztów w spółce jawnej reguluje przepis art. 8 ustawy. Wynika z niego, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. W przypadku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do (ust. 2 art. 8):

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością spółki niebędącej osobą prawną.

W świetle powyższego stanowisko zawarte w zapytaniu jest prawidłowe.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj